بیوگرافی

با

دکتر مسعود پزشکیان

آشنا شوید

دکتر مسعود پزشکیان

مسعود پزشکیان (زاده ۱۳۳۳ از خانواده‌ای ارومیه‌ای در مهاباد) نمایندهٔ مجلس هشتم و مجلس نهم از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو است. وی پیشتر در زمان محمد خاتمی مدتی وزیر بهداشت بوده است.

مسعود پزشکیان در سال ۱۳۳۳ در شهر مهاباد به دنیا آمد. وی پس از گرفتن دیپلم از هنرستان کشاورزی در ارومیه به خدمت سربازی رفت که در رسته سپاهیان ترویج کشاورزی در سهر زابل خدمت نمود. پس از آن وی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه تبریز پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۴ با مدرک دکتری پزشکی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل گردید. او در سال ۱۳۶۹ تخصص خود را در جراحی پزشکی از همین دانشگاه گرفت و سپس در‌سال‌‌ ۱۳۷۲ با مدرک فوق تخصص جراحی قلب و عروق را از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ‌التحصیل شد.

چند سال پیش همسرش را از دست داد و خود مسوولیت بزرگ کردن دو پسر و یک دخترش را به عهده گرفت. او گفت که بعد از مرگ همسرش به خاطر بچه هایش ازدواج نکرده است. همه فرزندان او ازدواج کرده اند و او در حال حاضر یک نوه دارد.

او وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کابینه دوم محمد خاتمی بوده‌است. پزشکیان از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و در انتخابات مجلس هشتم از حوزه انتخابیه تبریز به عنوان نفر اول وارد مجلس شد.

مسئولیت های پیش از وزارت دکتر مسعود پزشکیان

رئیس مرکز آموزشی و درمانی شهید مدنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۱۳۷۳

قائم مقام وزیر و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۱۳۷۹-۱۳۷۳

معاون سلامت وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ۱۳۸۰-۱۳۷۹