بیوگرافی

با

مرتضى آقاتهرانى

آشنا شوید

مرتضى آقاتهرانى

مرتضی آقاتهرانی از اعضای جبهه پایداری ، نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ایران است. او علاوه بر نمایندگی در دوره هشتم مجلس، امامت جمعه و سرپرستی مؤسسه اسلامی نیویورک را بر عهده داشته و از شاگردان نزدیک مصباح یزدی است. او با انتصاب به عنوان معلم اخلاق کابینهٔ محمود احمدی‌نژاد مشهور شد. او سابقه تحصیل در مدرسه حقانی را نیز دارد. او فارغ‌التحصیل، عضو هیئت علمی و مسؤول تربیت مربی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی است. آقاتهرانی که به گفته خودش گرین کارت آمریکا داشته است، در مجموع ۹٫۵ سال در آمریکا و کانادا زندگی کرده است.

آقاتهرانی متولد ۱۳۳۶ خورشیدی در شهر تیران استان اصفهان، چند سال قبل از پیروزی انقلاب به مدرسه حقانی وارد شد که تحت نظارت قدوسی، بهشتی، مصباح و جنتی اداره می‌شد. در سال چهارم طلبگی، از مدرسه حقانی بیرون آمد و از طلاب فعال مؤسسه در راه حق (زیر نظر مصباح یزدی) گردید. وی در حوزه علاوه بر فقه و اصول، تفسیر قرآن را از خزعلی، جوادی آملی و مصباح یزدی فرا گرفت و فلسفه را نیز نزد مصباح، شرح تجرید در کلام نزد طه کافی فراگرفت. وی خارج فقه را از حسین مظاهری بهره برد. همچنین از بهجت، صافی اصفهانی، کشمیری، پهلوانی و آیت‌الله خوشوقت بهره‌ها برد.

او علاوه بر تحصیلات حوزوی، فوق لیسانس روانشناسی را از مؤسسه امام خمینی (که آن روزها به نام بنیاد باقر العلوم شناخته می‌شد) گرفت و سپس در قالب یک گروه، با نظر مصباح به همراه همسر و فرزند عازم غرب شد. وی از دانشگاه مک‌گیل در مونترال مدرک فوق لیسانس مطالعات اسلامی گرفت. سپس به آمریکا مهاجرت کرد و از دانشکده فلسفه دانشگاه ایالتی نیویورک در بینگهمتون با رساله‌ای با موضوع «درباره عرفان غیر نمادین ابن سینا» پی‌اچ‌دی در فلسفه عرفان گرفت.

او مسئولیت امامت جمعه و اداره مؤسسه اسلامی نیویورک را هم به عهده داشت. با اخذ مدرک دکترای فلسفه عرفان، کار درسی‌اش در آنجا تمام شد و به قم بازگشت. مهاجرت او به غرب حدود هشت سال طول کشید (از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۹). پس از بازگشت به قم، واحد تربیت مربی اخلاق را در مؤسسه امام خمینی به‌راه‌انداخت و به تألیف نیز پرداخت. در سال ۱۳۸۴ به دعوت ریاست جمهوری اسلامی ایران و به امر اساتید خود معلم اخلاق هیأت دولت شد. در سال ۱۳۸۶ ضمن مشورت با اساتید خود در انتخابات مجلس شرکت کرد و به نمایندگی تهران برگزیده شد. وی هم اکنون در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی است و عضو فعال و نایب رییس فراکسیون انقلاب اسلامی است.