بیوگرافی

با

مهرداد بذرپاش

آشنا شوید

مهرداد بذرپاش

مهرداد بذرپاش سیاستمدار اصولگرای مستقل ایرانی و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس است. او فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف، هم اکنون دانشجوی دکترای مدیریت تکنولوژی در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی است. او زمانی مشاور شهردار تهران بود و مدتی هم مدیرعاملی گروه خودروسازی سایپا را برعهده داشت. بذرپاش در سالهای ۸۸–۸۹ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان بود؛ پس از اختلاف نظری که با احمدی‌نژاد در ماجرای مشایی پیدا کرد از دولت خارج شد تا در سال ۹۰ از حوزه انتخابیه تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و موفق به ورود به مجلس شورای اسلامی شد. او هم اکنون عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی است.

او در سال ۷۷ در رشته مهندسی صنایع وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و در سال ۸۲ در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه علامه طباطبائی رفت و در رشته مدیریت اجرایی فارغ‌التحصیل شد. ایشان مقطع دکتری را نیز در دانشگاه علامه طباطبائی در رشته مدیریت تکنولوژی گذراند.

بذرپاش در سال ۸۷ مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا بود و توانست رکورد تولید را در آن سال بشکند و محصول ملی تیبا که اولین محصول ملی خانواده سایپا بود را به بازار عرضه کرد. تینا، قشقایی، مورانو و مگان نیز از دیگر محصولات دوره مدیریت بذرپاش است.

وی در تاریخ دوم مرداد ۱۳۸۸ شمسی طی حکمی به سمت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان منصوب شد. و در تاریخ یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۸۹ در جلسه هیئت دولت برکنار شد. محمود احمدی‌نژاد در جلسه هیئت دولت در پی انتقاد مهرداد بذرپاش از برخی دخالت‌های اسفندیار رحیم‌مشایی در امورات سازمان ملی جوانان دستور به برکناری وی داده‌است. فرحناز ترکستانی جانشین بذرپاش شد.

مهرداد بذرپاش که در انتخابات نهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی، به عنوان نامزد حوزهٔ انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس شرکت کرده بود، هم اکنون عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی است.
http://www.bazrpash.ir