بیوگرافی

با

همایون شجریان

آشنا شوید

همایون شجریان

همایون شجریان (۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ تهران) خوانندهٔ موسیقی سنتی ایرانی و نوازندهٔ تنبک و کمانچه است. وی پسر محمدرضا شجریان و برادر مژگان شجریان می‌باشد. از کودکی علاقه به موسیقی و ریتم در او نمایان بود تا آن که با تشخیص پدر نزد ناصر فرهنگ‌فر به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است پرداخت و چند سالی هم آموختن را نزد جمشید محبی ادامه داد. از ده‌سالگی به همراه خواهرانش نزد پدر آواز را شروع کرد و در دوران بلوغ روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به‌صورت فشرده فراگرفت. در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامهٔ فراگیری آن نزد اردشیر کامکار و آشنایی با تار و سنتور به صورت گوشی پرداخت.

او از سال ۱۳۷۰ به‌همراه محمدرضا شجریان در کنسرت‌های آمریکا، اروپا و ایران (با تنبک) همراهی کرد و از ۱۳۷۸ به‌بعد در صحنهٔ کنسرت‌ها به هم‌خوانی با پدرش پرداخت. اولین اثر با حضور او یاد ایام نام دارد که در آن اثر همایون شجریان تنبک نوازی را بر عهده داشته است. همایون شجریان کنسرت‌های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر کرده‌است که می‌توان به آلبوم کنسرت‌های «بی تو بسر نمی‌شود» و «فریاد» اشاره کرد که هردو اثر در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه گرمی شدند.

اولین آلبوم همایون شجریان تنهایی خوانندگی آن را بر عهده داشت «نسیم وصل» نام دارد که آهنگ‌سازی آن را محمدجواد ضرابیان بر عهده داشته‌است در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. این سرآغازی بود بر اجرای کنسرت‌ها و آلبوم‌های مستقل او. وی پس از آن در سال ۱۳۸۳ دو آلبوم شوق دوست و ناشکیبا را منتشر کرد و در سال ۱۳۸۴ نقش خیال را به آهنگ‌سازی علی قمصری به بازار عرضه کرد که با استقبال فراوانی روبرو شد. پس از آن در مهرماه ۱۳۸۵ آلبوم با ستاره‌ها که حاصل همکاری او با محمدجواد ضرابیان می‌باشد را به بازار عرضه کرد. در سال ۱۳۸۷ دو آلبوم قیژک کولی و خورشید آرزو را با همکاری گروه دستان منتشر کرد. او آب، نان، آواز را به آهنگسازی علی قمصری در سال ۱۳۸۸ و آلبوم شب جدایی را در سال ۱۳۸۹ منتشر کرد. در سال ۱۳۹۰ او آلبوم شوق نامه و ای جان جان بی‌من مرو را عرضه کرد. آلبوم شوق نامه به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای است که حاصل ۴ سال تلاش گروهی به سرپرستی محمدرضا درویشی است.

البته همایون شجریان تا سال ۱۳۸۸ پدرش را در اجراها همراهی می‌کرد. این دو مدت زمانی عضو گروه آوا بودند و در این دوران دو آلبوم غوغای عشق‌بازان و کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه شدند.

ترانه «وطن» بر اساس شعری با همین نام از سیاوش کسرایی از کارهایی بود که همایون شجریان چندی قبل از خرداد ۱۳۳۸۸ منتشر کرد.

آلبوم های همایون شجریان

قاصدک ۱۳۷۳

یاد ایام ۱۳۷۴  (نوازنده تنبک)

شب وصل ۱۳۷۶ (نوازنده تنبک)

معمای هستی ۱۳۷۶ (نوازنده تنبک)

آهنگ وفا ۱۳۷۸ (نوازنده تنبک و کمانچه آلتو)

زمستان است ۱۳۷۹ (نوازنده تنبک)

بی‌تو بسر نمی‌شود ۱۳۸۱ (نوازنده تنبک و آواز)

فریاد ۱۳۸۱ (نوازنده تنبک و آواز)

نسیم وصل ۱۳۸۲

ناشکیبا ۱۳۸۳

شوق دوست ۱۳۸۳

نقش خیال ۱۳۸۴

با ستاره‌ها ۱۳۸۵

ساز خاموش ۱۳۸۶ (نوازنده تنبک و آواز)

سرود مهر ۱۳۸۶ (نوازنده تنبک و آواز)

غوغای عشق‌بازان ۱۳۸۶

آلبوم تصویری کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا ۱۳۸۷

قیژک کولی ۱۳۸۷

خورشید آرزو ۱۳۸۷

آه باران ۱۳۸۸ (نوازنده تنبک)

آب، نان، آواز ۱۳۸۸

شب جدایی ۱۳۸۹

سه‌نوایی (نوازنده تنبک)

آسمانی ۱۳۹۰ (نوازنده تنبک)

شوق نامه ۱۳۹۰

ای جان جان بی‌من مرو ۱۳۹۰

سیمرغ ۱۳۹۱

آلبوم تصویری کنسرت سیمرغ ۱۳۹۱

چه آتش‌ها ۱۳۹۲

نه فرشته‌ام نه شیطان ۱۳۹۲

آلبوم مشترک با علیرضا قربانی ۱۳۹۳

آرایش غلیظ ۱۳۹۳

مستور و مست ۱۳۹۳