بیوگرافی

با

محمد علی ابطحی

آشنا شوید

محمد علی ابطحی

سیدمحمدعلی ابطحی فرزند سید حسن ابطحی (۷ بهمن ۱۳۳۸ در مشهد)روحانی و سیاست‌مدار اصلاح طلب ایران است. وی در دولت سید محمد خاتمی ریاست دفتر رئیس‌جمهور،  معاونت پارلمانی و حقوقی ریاست جمهوری و سمت مشاور وی را بر عهده داشت. با این حال، در دوره دهم ریاست جمهوری، بر خلاف محمّد خاتمی، از حامیان مهدی کروبی بود. ابطحی رئیس مؤسسه گفتگوی ادیان و از اعضای اصلی مجمع روحانیون مبارز است.
او پس از سال‌ها فعالیت و سمت‌های مختلف رادیو و تلویزیون، در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۶۷ از طرف سید محمد خاتمی که آن روزها وزیر ارشاد بود طی حکمی به معاونت امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد. با استعفای خاتمی از ارشاد در ۵ مرداد ۱۳۷۱ او هم استعفا داد.
با کاندیدا شدن خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری، کارش را در نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رها کرده و به ستاد انتخاباتی رفت. بعد از پیروزی خاتمی، در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۷۶ رئیس دفتر رییس جمهور شد.
در دور دوم ریاست جمهوری خاتمی، در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۰ معاون حقوقی و پارلمانی رییس جمهور شد. پس از انتخابات مجلس هفتم او که رابط دولت و مجلس بود، سه بار استعفاء داد تا بالاخره در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۸۳ استعفاء مورد قبول خاتمی قرار گرفته، پس از آن به سمت مشاور رئیس جمهور انتخاب شد.