معصومه ابتکار

گفتن درباره امام زمان را از کجا باید آغاز کرد؟ شای

دوشنبه ۹۵/۰۳/۰۳  ۱۰:۵۳

معصومه ابتکار
گفتن درباره امام زمان را از کجا باید آغاز کرد؟ شاید از اعتراضی که انسان منتظر نسبت به وضع موجود دنیا دارد و برای اصلاح و تغییر امید بسته و برای رسیدن به وضع مطلوب تلاش می کند. شاید از تلاشی که مستمر است و رو به آینده دارد و شاید از انسان هایی که فراتر از خود را می بینند و برای دیگران ثمربخش هستند. ... و چرا به فرزند دوازدهم حضرت زهرا (س) امام زمان می گوییم؟ شاید به این دلیل که او برای همه دوران ها ورای زمان و مکان و ملیت و قومیت راهبری می کند و ما را به شناخت زمان و موقعیت و مسئولیت می طلبد. او را چه صاحب زمان بخوانیم و چه ولی عصر... اما می آموزاند که باید فرزند زمانه خود باشیم و این همان موقعیت شناسی است و تشخیص راه صحیح و مسیر درست؛ مسیری که می تواند نه فقط انسان، بلکه جامعه و جهان را به سوی رستگاری راهنمایی کند. امام عصر (عج) براساس روایاتی در بحارالانوار می فرماید: نفع بردن از من هنگام غیبتم، مانند نفع بردن از خورشید هنگام پنهان شدنش پشت ابرهاست و همانا من ایمنی بخش اهل زمینم همچنان که ستارگان ایمنی بخش اهل آسمان هستند... (اما) زمان ظهور و فرج ما با خداست و تعیین کنندگان وقت ظهور، دروغ گویانند... (همچنین) از افرادی که می گویند ما اهل بیت (مستقلا از پیش خود و بدون دریافت از جانب خداوند) غیب می دانیم و در سلطنت و آفرینش موجودات با خدا شریک هستیم یا ما را از مقامی که خداوند برای ما پسندیده بالاتر می برند، نزد خدا و رسولش بیزاری می جوییم. این گونه روزها را فقط با ذکر تبریک نگذرانیم و بدانیم خیلی کاستی ها وجود دارد که بر دوش ماست و با تبریک گفتن رفع مسئولیت نمی شود تا از فردا یا شانه از وظایف خالی کنیم و یا برای یک لقمه نان حلال هزار کار حرام انجام دهیم.

به نقل از صفحه رسمی معصومه ابتکار در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

معصومه ابتکار

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

معصومه ابتکار

نیلوفر ابتکار معروف به معصومه ابتکار (زاده ۱۳۳۹) فعال سیاسی اصلاح طلب، روزنامه‌نگار، مؤلف و مترجم ایرانی، از اعضای مؤسس جبهه مشارکت ایران اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران است.

معصومه ابتکار نخستین زن ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ وارد هیئت دولت شده‌است. او بیشتر به‌خاطر نقش خود در تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و ۸ سال ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ایران در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و ریاست مجدد وی بر این سازمان در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی معروف است. ابتکار در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا، سخنگوی گروگان‌گیران بود. او همچنین به مدت هفت سال در شورای شهر تهران نماینده مردم بوده است.

معصومه ابتکار فرزند تقی ابتکار است. معصومه ابتکار به همراه والدین خود شش سال در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست در آمریکا اقامت داشت. پدرش، تقی ابتکار، دومین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پس از انقلاب اسلامی، دانش‌آموخته دانشگاه پنسیلوانیا بود. او تحصیلاتش را در ایران در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در تکنولوژی پزشکی، فوق‌لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. بعداً عضو هیئت علمی همین دانشگاه شد. معصومه ابتکار با مهندس سید محمد هاشمی ازدواج نموده وحاصل ازدواجشان دو فرزند هستند. معصومه ابتکار از دانشجویانی بود که سفارت آمریکا در ایران را در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا مشارکت داشت و در سفارتخانه به «سیستر مری» یا «خواهر مری» معروف شد، او به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان سخنگوی گروگانگیران معرفی شد.

ابتکار در شورای سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به فعالیت مطبوعاتی پرداخت و سپس امتیاز فصلنامه فرزانه را گرفت و به انتشار آن پرداخت. او طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ به تشکیل مؤسسه مطالعات و تحقیقات مسایل زنان اقدام کرد. ابتکار در آستانه برگزاری چهارمین کنفرانس جهانی زن (پکن - ۱۹۹۵) مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان‌های غیردولتی زنان و نیز نایب رئیس کمیته ملی این کنفرانس را عهده دار شد. او در سال ۱۳۷۵ با تشکیل شبکه سازمان‌های غیردولتی زنان در ایران به عنوان رئیس این شبکه انتخاب شد.

ابتکار بعدها به عضویت کابینه سید محمد خاتمی، معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست ایران درآمد. و نخستین زنی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کابینه ایران بوده‌است.

وی در انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۸۵ یکی از کاندیداهای فهرست اصلاح‌طلبان بود و با پیروزی در انتخابات به عضویت شورا درآمد. ابتکار پس از آغاز کار شورای سوم با تأسیس کمیته محیط زیست در این شورا ریاست آن را بر عهده گرفت.

جوایز معصومه ابتکار

کسب عنوان قهرمان زمین ملل متحد (2006)

کسب عنوان بانوی محیط زیست جهان (2014)

کسب جایزه مینروا

معصومه ابتکار
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها