حسن روحانی  ایران افغانستان چابهار هند

‌ توافقنامه ترانزیتی #چابهار؛ امروز روزی تاریخی د

سه شنبه ۹۵/۰۳/۰۴  ۰۹:۱۲

حسن روحانی
‌ توافقنامه ترانزیتی #چابهار؛ امروز روزی تاریخی در توسعه روابط #ایران، #هند و #افغانستان است؛ از طرف تهران، دهلی‌نو و کابل این پیام به منطقه و جهان منتقل می‌شود که پیشرفت‌ و توسعه کشورهای منطقه در سایه همکاری‌های مشترک و استفاده از فرصت‌های منطقه‌‌ای شتاب بیشتری می‌گیرد. موافقتنامه سه‌جانبه ترانزیتی-تجاری چابهار که با حضور "نارندرا مودی" نخست وزیر هند و "اشرف غنی" رئیس جمهور افغانستان، امروز امضا شد، درحقیقت تأسیس دالان حمل‌و‌نقل و گذر بین‌المللی بین سه کشور است. در این ابتکار که توسعه ترانزیت منطقه شرقی ایران بشمار می‌رود، هند را به چابهار و هر سه کشور را به قفقاز و شرق اروپا نزدیک می‌کند و می‌تواند شرایط بهتری را برای کارآفرینان در سه کشور فراهم آورد. چابهار این ظرفیت را دارد که نقطه وصل کشورهای منطقه باشد و کشورهای دیگر نیز می‌توانند در این پروژه از ابعاد مختلف اعتباری و تکنولوژی مشارکت کنند. عکس: فرج صمدی / ایرنا‌ ‌

به نقل از صفحه رسمی حسن روحانی در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

حسن روحانی

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

حسن روحانی

حسن روحانی (با نام پیشین حسن فریدون؛زادهٔ ۹ دی ۱۳۲۷ (در شناسنامه: ۲۱ آبان ۱۳۲۷)‏ در سرخه، استان سمنان) روحانی و سیاست‌مدار ایرانی، رئیس‌جمهور فعلی جمهوری اسلامی ایران، استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک و همچنین نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸ و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰ است.
روحانی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و رئیس تیم هسته‌ای و مذاکره‌کننده ارشد ایران با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در مورد برنامه هسته‌ای ایران  از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۲ عضو شورای عالی امنیت ملی به نمایندگی از رهبر جمهوری اسلامی ایران ‏ و از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۲ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بوده است.
وی سابقه پنج دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارد و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و دوره پنجم، بوده است.
در ۲۲ فروردین ۱۳۹۲، حسن روحانی با نام «دولت تدبیر و امید»، شعار اعتدال‌گرایی، نماد کلید و رنگ بنفش برای انتخابات ریاست جمهوری رسماً اعلام نامزدی کرد. وی در ۱۷ اردیبهشت، با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور، نام خود را برای رقابت ۲۴ خرداد ثبت کرد. سرانجام وی با اعلام وزارت کشور با کسب ۱۸٬۶۱۳٬۳۲۹ رأی رسماً به عنوان هفتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.
حسن روحانی اولین رئیس جمهور ایران است که بعد از انقلاب ایران، با رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، ارتباط برقرار نمود. این ارتباط با باراک اوباما و از طریق مکالمه تلفنی صورت گرفت.
همچنین او اولین رئیس جمهور ایران است که بعد از انقلاب اسلامی با نخست وزیر انگلیس، دیوید کامرون، به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی انگلستان دیدار کرد.
حسن روحانی ایران افغانستان چابهار هند
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها