معصومه ابتکار

تالاب زریوار یا زریبار؛ این روزها وحید ریاضی فر،

سه شنبه ۹۵/۰۳/۰۴  ۰۹:۴۱

معصومه ابتکار
تالاب زریوار یا زریبار؛ این روزها وحید ریاضی فر، مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری آنا با اشاره به بهبود وضعیت تالاب زریوار با اقدامات صورت گرفته علاوه بر افزایش بارندگی گفت: ساخت و سازهای زیادی در حوزه دریاچه صورت گرفته بود. وقتی سال نود و سه به عنوان رئیس محیط زیست کردستان منصوب شدم، حدود یک ماه قبل از آمدنم، خانم ابتکار به کردستان سفر کرده بودو پیگیرموضوع تشکیلی ستاد احیا دریاچه بود. ما باید کاری می‌کردیم که زریوار به سرنوشت تالاب‌های دیگر گرفتار نشود. خوشبختانه تا امروز اقداماتی از جمله تشکیل ستاد احیا، برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در اطراف دریاچه، لایروبی و جلوگیری از ورود فاضلاب، تشکیل کارگروههای مدیریت زیست بوم، رصد آنلاین تالاب و جلب همکاری سازمان های مردم نهاد سبب اتفاقات خوبی از جمله حجم بی نظیر آب در پانزده سال گذشته شده است. در ستاد احیا که مهر نود و سه تشکیل شد، وظایف تمام مسئولان مربوط شامل اداره جهاد کشاورزی، آب، آب فاضلاب شهری، آب فاضلاب روستایی و ... مشخص شد. از جمله فرماندار از آب منطقه‌ای خواست تا چاه‌های غیر مجاز از چاه‌های مجاز تفکیک شده و خلع ید و پر شود که بلافاصله این امر آغاز شد و همچنان ادامه دارد.همگام با این کار بحث ساخت و سازهای اراضی ملی مطرح شد که رسیدگی به آن به عهده جهاد کشاورزی بود و سازمان حفاظت از محیط زیست، تخریب و برخورد با ساخت و سازهایی که در حوزه تالاب شده بود را به عهده گرفت که هنوز هم ادامه دارد. در کنار این موارد، فاضلاب به شکل وحشتناکی تالاب را تهدید می‌کرد. روستاهای اطراف دریاچه سیستم فاضلاب نداشتند و به همین دلیل فاضلاب آنها وارد دریاچه می‌شد. تاکنون اما شش روستا به سیستم تصفیه فاضلاب متصل شد و دو روستا مانده که قرار است تا خرداد نود و پنج این دو روستا نیز به سیستم فاضلاب متصل شوند. متن کامل این گزارش را می توانید در لینک زیر بخوانید که برای درک وضعیت تالاب ها و امکان مدیریت بهینه برای نجات آنها مفید است. دوستان با خواندن آن پاسخ بسیاری از سئوالاتشان را که دراین صفحه مطرح می کنند، می گیرند: http://www.ana.ir/news/107305

به نقل از صفحه رسمی معصومه ابتکار در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

معصومه ابتکار

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

معصومه ابتکار

نیلوفر ابتکار معروف به معصومه ابتکار (زاده ۱۳۳۹) فعال سیاسی اصلاح طلب، روزنامه‌نگار، مؤلف و مترجم ایرانی، از اعضای مؤسس جبهه مشارکت ایران اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران است.

معصومه ابتکار نخستین زن ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ وارد هیئت دولت شده‌است. او بیشتر به‌خاطر نقش خود در تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و ۸ سال ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ایران در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و ریاست مجدد وی بر این سازمان در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی معروف است. ابتکار در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا، سخنگوی گروگان‌گیران بود. او همچنین به مدت هفت سال در شورای شهر تهران نماینده مردم بوده است.

معصومه ابتکار فرزند تقی ابتکار است. معصومه ابتکار به همراه والدین خود شش سال در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست در آمریکا اقامت داشت. پدرش، تقی ابتکار، دومین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پس از انقلاب اسلامی، دانش‌آموخته دانشگاه پنسیلوانیا بود. او تحصیلاتش را در ایران در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در تکنولوژی پزشکی، فوق‌لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. بعداً عضو هیئت علمی همین دانشگاه شد. معصومه ابتکار با مهندس سید محمد هاشمی ازدواج نموده وحاصل ازدواجشان دو فرزند هستند. معصومه ابتکار از دانشجویانی بود که سفارت آمریکا در ایران را در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا مشارکت داشت و در سفارتخانه به «سیستر مری» یا «خواهر مری» معروف شد، او به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان سخنگوی گروگانگیران معرفی شد.

ابتکار در شورای سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به فعالیت مطبوعاتی پرداخت و سپس امتیاز فصلنامه فرزانه را گرفت و به انتشار آن پرداخت. او طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ به تشکیل مؤسسه مطالعات و تحقیقات مسایل زنان اقدام کرد. ابتکار در آستانه برگزاری چهارمین کنفرانس جهانی زن (پکن - ۱۹۹۵) مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان‌های غیردولتی زنان و نیز نایب رئیس کمیته ملی این کنفرانس را عهده دار شد. او در سال ۱۳۷۵ با تشکیل شبکه سازمان‌های غیردولتی زنان در ایران به عنوان رئیس این شبکه انتخاب شد.

ابتکار بعدها به عضویت کابینه سید محمد خاتمی، معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست ایران درآمد. و نخستین زنی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کابینه ایران بوده‌است.

وی در انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۸۵ یکی از کاندیداهای فهرست اصلاح‌طلبان بود و با پیروزی در انتخابات به عضویت شورا درآمد. ابتکار پس از آغاز کار شورای سوم با تأسیس کمیته محیط زیست در این شورا ریاست آن را بر عهده گرفت.

جوایز معصومه ابتکار

کسب عنوان قهرمان زمین ملل متحد (2006)

کسب عنوان بانوی محیط زیست جهان (2014)

کسب جایزه مینروا

معصومه ابتکار
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها