صادق زیباکلام  محمدرضا عارف sadeghzibakalam زیباکلام نامه سرگشاده صادق

. بخشی از نامه #صادق_زیباکلام خطاب به #محمدرضا_عار

چهارشنبه ۹۵/۰۳/۰۵  ۱۳:۰۵

صادق زیباکلام
. بخشی از نامه #صادق_زیباکلام خطاب به #محمدرضا_عارف جناب آقای دکتر #عارف عزیز! احیاء جایگاه ازدست‌رفته #مجلس و بازگرداندن آن «بر رأس امور کشور» وظیفه نخست جنابعالی به‌عنوان لیدر نمایندگان اصلاح‌طلب می‌باشد. مجلس دارای ابزار نیرومندی است که آن را قادر می‌سازد تا بتواند «در رأس امور» قرار بگیرد. #فراکسیون_امید می‌تواند در بسیاری از کمسیون‌های مهم مجلس وارد شده و مجلس را توانمند نماید. یکی از این ابزار کمسیون «اصل نود» است که مجلس را قادر می‌سازد تا از نهادهای قدرتمند اعم از قضایی، امنیتی یا حتی نظامی و انتظامی «پاسخگویی» در قبال تصمیمات و سیاست‌هایشان طلب نماید. ایضاً پیرامون سیاست خارجی‌مان. بازگرداندن مجلس به جایگاه «رأس امور کشور» روی دیگر سکه حاکمیت قانون است؛ و آیا قانون‌گرایی، تمکین از قانون و تن دادن به قانون، بنیادی‌ترین خواسته انتخابات دوم خرداد سال۷۶ و اصلاحات نبود؟ یک‌صد سال پیش میرزا ملکم خان ناظم الدوله در جریان نهضت مشروطه نوشت که «بزرگ‌ترین درد مملکت فقدان حاکمیت قانون است»؛ و یک‌صد سال بعد از او «قانون‌گرایی» همچنان اصلی‌ترین خواسته و آرزوی اصلاح‌طلبان است. قانون‌گرایی یعنی اینکه شورای محترم نگهبان نتواند با گفتن اینکه «صلاحیت شما احراز نشد»، حقوق شهروندی سه هزار نامزد شرکت در انتخابات را به زیر پا بگذارد. ریاست مجلس یقیناً موضوع مهمی است؛ اما مهم‌تر از آن انتظار رأی‌دهندگان است که فراکسیون امید بتواند مجلس را به «رأس امور» بازگرداند. مهم‌تر از موضوع هیئت‌رئیسه مجلس و اینکه در دست کدام جریان است، آن است که نمایندگان اصلاح‌طلب بتوانند به حول و قوه اللهی آرزوی یک‌صد ساله «تمکین از قانون» را در کشور تحقق ببخشند. تلاش در اصلاح قانون انتخابات تا شورای نگهبان مکلف شود در چارچوب قانون تعیین صلاحیت نماید و ایضاً سایر ارکان قدرت نیز مکلف شوند تا اولاً حسب اختیارات قانونی‌شان عمل نمایند و ثانیاً (که از جهاتی مهم‌تر هم هست) در قبال تصمیمات و سیاست‌هایشان پاسخگو باشند، باور بفرمایید بزرگ‌ترین رسالت اصلاح‌طلبان در مجلس دهم است. انتظار همه آنانی که علیرغم تردیدهایشان به درخواست رهبری اصلاحات لبیک گفتند و در هفتم اسفند به‌پای صندوق‌های رأی آمدند آن است که فراکسیون امید بتواند شأن، کرامت و بالاتر از همه این‌ها استقلال مجلس را به آن بازگردانده و مجلس شورای اسلامی این رکن مهم نظام را از وابستگی و وکیل الدوله گی برهاند. متن کامل نامه zibakalam.com/news/2238 #زیباکلام #زیباکلام_نامه_سرگشاده #zibakalam #sadeghZibakalam

به نقل از صفحه رسمی صادق زیباکلام در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

صادق زیباکلام

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

صادق زیباکلام

صادق زیباکلام مفرد (متولد ۱۳۲۷، تهران) فعال، پژوهشگر و تحلیل‌گر سیاسی است. زیباکلام دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه برادفورد است و هم‌اکنون استاد تمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است.

صادق زیباکلام در سال ۱۳۲۷ در کوچه معروف به دعانویس‌ها در محلهٔ بازارچه آب‌منگول تهران در جنوب خیابان ری متولد شد. پدرش تاجر و دارای مغازه‌ای در خیابان قزوین تهران بود اما وارد فعالیت‌های سیاسی نیز شده بود. او از طرفداران محمد مصدق بود اما از لحاظ تشکیلاتی در حزب زحمت‌کشان به رهبری مظفر بقایی فعالیت می‌کرد.

دختر بزرگ او سارا زیباکلام است که زیباکلام او را «دقیقاً در نقطه مقابل خود» می‌داند. سارا با پسر احمد توکلی ازدواج کرده‌است. زیباکلام می‌گوید نه او و نه توکلی هیچ نقشی در این ازدواج نداشته‌اند و آن دو پس از آشنا شدن در روزنامه همشهری با هم ازدواج کرده‌اند. سارا هم اکنون سردبیر ماهنامه صبح دوکوهه به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی مسعود ده نمکی است.

صادق زیباکلام پنج سال نخست ابتدایی را در دبستان غزالی واقع در خیابان سینا و سال آخر را در دبستان دکتر قاسم‌زاده واقع در خیابان غفاری تحصیل می‌کند. با نقل مکان خانواده به منزل بزرگی در نیاوران، زیباکلام در دبیرستان رهنما در خیابان منیریه ثبت نام می‌کند. او پس از اخذ دیپلم دبیرستان در سال ۱۳۴۵ در کنکور دانشگاه تهران پذیرفته می‌شود اما پدرش با تحصیل او در ایران مخالفت کرده او را روانه اتریش می‌کند تا او را از درگیری‌های سیاسی دانشگاه تهران به دور نگه دارد. در اتریش تحت تأثیر تفکرات مارکسیستی قرار می‌گیرد و تحصیل خود را در اتریش نیمه‌تمام گذاشته و به توصیهٔ پدر در خرداد ۱۳۴۶ به انگلستان می‌رود.

بعد از طی دوره دوساله کالج او به پلی تکنیک شهر هدرزفیلد در شمال انگلستان می‌رود و وارد رشته مهندسی شیمی می‌شود. او بعد از اتمام دوره کارشناسی وارد دوره کارشناسی ارشد و سپس دکترای مهندسی شیمی در دانشگاه برادفورد می‌شود. پس از آزادی در سال ۱۳۵۵، دستگاه امنیتی کشور مانع بازگشت او به انگلستان و ادامه دوره دکتری شده و او به ناچار در ایران مانده و بعنوان مربی در دانشکده فنی دانشگاه تهران استخدام می‌گردد. پس از انقلاب در سال ۱۳۶۳ برای ادامه تحصیل به انگلستان بازمی گردد اما به جای ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی به علوم انسانی روی می‌آورد. او در دانشکده صلح شناسی دانشگاه برادفورد فوق لیسانس و دکترای خود را می‌گیرد. موضوع تز دکترای او انقلاب اسلامی ایران بوده‌است. زیباکلام در سال ۱۳۶۹ به ایران بازگشته و پس از دو سال وارد گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران می‌شود. 

تالیفات صادق زیباکلام

ما چگونه، ما شدیم: ریشه‌یابی علل عقب ماندگی در ایران، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

هاشمی بدون روتوش: پنج سال گفتگو با هاشمی رفسنجانی، صادق زیبا کلام، فرشته سادات اتفاق فر، تهران: روزنه

جامعه‌شناسی به زبان ساده، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

فرهنگ خاص علوم سیاسی (دربرگیرنده کلیه اصطلاحاتی که به «ایسم» ختم می‌شوند)، حسن علیزاده، صادق زیبا کلام (مقدمه)، تهران: روزنه

سنت و مدرنیته: ریشه یابی علل ناکامی اصلاحات و نوسازی سیاسی در ایران عصر قاجار، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

از دموکراسی تا مردم سالاری دینی: نگرشی بر اندیشه سیاسی شریعتی و زمانه او، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

تحولات سیاسی و اجتماعی ایران ۱۳۲۰–۱۳۲۲، صادق زیبا کلام، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)

قربانیان، وقایع نگاری فرازها و فرودهای جنبش نوخاسته اصلاحات، صادق زیبا کلام، امیرهوشنگ شهلا، تهران: قطره

آذری غریب، صادق زیبا کلام، نصیر عبادپور (به اهتمام)، تهران: بیدگل

نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام، حمید عنایت، صادق زیبا کلام (مصحح)، تهران: روزنه

از هانتینگتون و خاتمی تا بن لادن: برخورد یا گفتگو میان تمدن ها؟، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

مبانی علم و سیاست، مرتضی صادقی، جواد شفیع‌پور، حسین عنایت مهدی، صادق زیبا کلام (زیرنظر)، تهران: رهپویان شریف

افلاطون، توماس هابز، جان لاک، جان استوارت میل و کارل مارکس: پنج گفتار در باب حکومت، صادق زیباکلام، تهران: روزنه

ایران در عصر نادر، مایکل اکسورتی، صادق زیباکلام (مترجم)، سیدامیر نیاکویی (مترجم)، تهران: روزنه

گفتن یا نگفتن

کتاب توهم توطئه

هاشمی رفسنجانی و دوم خرداد

عکسهای یادگاری با جامعه مدنی

یادداشت‌های انقلاب

صادق زیباکلام محمدرضا عارف sadeghzibakalam زیباکلام نامه سرگشاده صادق
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها