معصومه ابتکار

محیط‌بانی در ایران با اسلحه، در اتریش با دوربین و

شنبه ۹۵/۰۳/۰۸  ۱۳:۰۲

معصومه ابتکار
محیط‌بانی در ایران با اسلحه، در اتریش با دوربین و کتاب؛ به گزارش روزنامه شرق این جمله‌ای است که یکی از محیط‌بانان ایرانی شرکت‌کننده در دوره آموزشی محیط‌بانی در کشور اتریش می گوید. در میانه‌های اردیبهشت‌ سال جاری بود که ١٢ نفر از محیط‌بانان نمونه و مسئولان پارک‌های ملی ایران برای گذراندن اولین دوره آموزشی پیشرفته محیط‌بانی راهی اتریش شدند.برای نوشتن گزارشی در همین زمینه با تعدادی از محیط‌بانانی که در این دوره آموزشی شرکت کرد‌ه‌اند مصاحبه کردم و نظراتشان را جویا شدم. حمیدرضا صادقی، معاون سابق پارک ملی تندوره و رئیس اداره محیط ‌زیست کلات خراسان رضوی، از جمله محیط‌بانان شرکت‌کننده در این دوره آموزشی بود، او دراین‌باره به «شرق» گفت: «اتریش جزء پنج کشور اول دنیا در علم جنگل‌داری است، ما در این دوره آموزشی هفت‌روزه از شش پارک ملی این کشور دیدن کردیم و با شیوه‌های مدرن آنها در زمینه مدیریت پارک‌ها که بیشتر توجهشان بر آموزش و فرهنگ‌سازی بنا نهاده شده، آشنا شدیم، شعار آنها در این زمینه این بود: طبیعت با ما کاری ندارد، پس ما هم با آن کاری نداشته باشیم. توصیه می کنم این مصاحبه را بخوانید. سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می کند از همه امکانات آموزشی برای ارتقا سطح دانش و تجربه محیط بانان استفاده کند. چرا که این امر تاثیر بسیاری بر ایفای نقش سازمان دارد. این روزها همچنین دوره آموزشی مباحث متنوعی مانند قوانین و مقررات انتظامی و به کارگیری سلاح، بازرسی نفر، اماکن و خودرو، امداد و نجات، کلیات سرشماری حیات وحش در مرکز آموزش های محیط بانی دانشکده محیط زیست در کرج برگزار می شود.

به نقل از صفحه رسمی معصومه ابتکار در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

معصومه ابتکار

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

معصومه ابتکار

نیلوفر ابتکار معروف به معصومه ابتکار (زاده ۱۳۳۹) فعال سیاسی اصلاح طلب، روزنامه‌نگار، مؤلف و مترجم ایرانی، از اعضای مؤسس جبهه مشارکت ایران اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران است.

معصومه ابتکار نخستین زن ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ وارد هیئت دولت شده‌است. او بیشتر به‌خاطر نقش خود در تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و ۸ سال ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ایران در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و ریاست مجدد وی بر این سازمان در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی معروف است. ابتکار در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا، سخنگوی گروگان‌گیران بود. او همچنین به مدت هفت سال در شورای شهر تهران نماینده مردم بوده است.

معصومه ابتکار فرزند تقی ابتکار است. معصومه ابتکار به همراه والدین خود شش سال در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست در آمریکا اقامت داشت. پدرش، تقی ابتکار، دومین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پس از انقلاب اسلامی، دانش‌آموخته دانشگاه پنسیلوانیا بود. او تحصیلاتش را در ایران در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در تکنولوژی پزشکی، فوق‌لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. بعداً عضو هیئت علمی همین دانشگاه شد. معصومه ابتکار با مهندس سید محمد هاشمی ازدواج نموده وحاصل ازدواجشان دو فرزند هستند. معصومه ابتکار از دانشجویانی بود که سفارت آمریکا در ایران را در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا مشارکت داشت و در سفارتخانه به «سیستر مری» یا «خواهر مری» معروف شد، او به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان سخنگوی گروگانگیران معرفی شد.

ابتکار در شورای سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به فعالیت مطبوعاتی پرداخت و سپس امتیاز فصلنامه فرزانه را گرفت و به انتشار آن پرداخت. او طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ به تشکیل مؤسسه مطالعات و تحقیقات مسایل زنان اقدام کرد. ابتکار در آستانه برگزاری چهارمین کنفرانس جهانی زن (پکن - ۱۹۹۵) مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان‌های غیردولتی زنان و نیز نایب رئیس کمیته ملی این کنفرانس را عهده دار شد. او در سال ۱۳۷۵ با تشکیل شبکه سازمان‌های غیردولتی زنان در ایران به عنوان رئیس این شبکه انتخاب شد.

ابتکار بعدها به عضویت کابینه سید محمد خاتمی، معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست ایران درآمد. و نخستین زنی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کابینه ایران بوده‌است.

وی در انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۸۵ یکی از کاندیداهای فهرست اصلاح‌طلبان بود و با پیروزی در انتخابات به عضویت شورا درآمد. ابتکار پس از آغاز کار شورای سوم با تأسیس کمیته محیط زیست در این شورا ریاست آن را بر عهده گرفت.

جوایز معصومه ابتکار

کسب عنوان قهرمان زمین ملل متحد (2006)

کسب عنوان بانوی محیط زیست جهان (2014)

کسب جایزه مینروا

معصومه ابتکار
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها