محمدرضا عارف

• لحظه ى تبريك رياست مجلس دهم شوراى اسلامى به آقاى

یکشنبه ۹۵/۰۳/۰۹  ۱۱:۲۲

محمدرضا عارف
• لحظه ى تبريك رياست مجلس دهم شوراى اسلامى به آقاى دكتر على لاريجانى

به نقل از صفحه رسمی محمدرضا عارف در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

محمدرضا عارف

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

محمدرضا عارف

محمدرضا عارف (زاده ۲۷ آذر ۱۳۳۰ در یزد، ایران) سیاستمدار اصلاح‌طلب، مهندس برق، استاد دانشگاه، رئیس بنیاد امید ایرانیان، عضو شورایعالی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و مشاور عالی رییس این جمعیت ملی در امور بشردوستانه است.او در دوره دوم ریاست جمهوری سید محمد خاتمی (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴)، معاون اول رئیس جمهور بود.
عارف پس از تحصیل مهندسی برق در دانشگاه‌های تهران و استنفورد، کار خود را با معاونت طرح و توسعه و سپس سرپرستی شرکت مخابرات ایران آغاز کرد. او از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۵ استاد دانشگاه صنعتی اصفهان و از آن زمان تا کنون استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف بوده است. در سال‌های دهه ۱۳۶۰ در سمت‌های معاونت‌های دانشجویی، آموزشی و هماهنگی و قائم مقامی وزارت فرهنگ و آموزش عالی مشغول به کار بود. در ۱۳۷۳ به ریاست دانشگاه تهران منصوب شد.
با انتخاب سید محمد خاتمی به ریاست جمهوری در ۱۳۷۶، عارف به عنوان وزیر پست، تلگراف و تلفن به کابینه راه یافت. در ۱۳۷۹ به عنوان اولین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و معاون رییس جمهور منصوب شد. در دولت دوم سید محمد خاتمی او به عنوان معاون اول وی تا سال ۱۳۸۴ مشغول به کار بود. عارف در انتخابات ریاست جمهوری دهم در حمایت از دکتر حسن روحانی انصراف داد.
او در حال حاضر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، و رییس هیئت مدیرهٔ بنیاد باران است.

او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ ایران با شعار معیشت و منزلت و عقلانیت کاندید و تأیید صلاحیت شد، اما پس از یک ماه مبارزه انتخاباتی و پس از دریافت نامه‌ای از سید محمد خاتمی، چهار روز پیش از رأی‌گیری انصراف داد.
محمدرضا عارف
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها