معصومه ابتکار

هم چنان که بارها گفته ام و نتایج اقدامات سازمان نی

سه شنبه ۹۵/۰۳/۱۱  ۱۰:۵۹

معصومه ابتکار
هم چنان که بارها گفته ام و نتایج اقدامات سازمان نیز نشان می دهد، از مهم ترین برنامه های دولت یازدهم احیای تالاب هاست، چرا که ارتباط مستقیم با سلامت و معیشت مردم یا پدیده هایی مانند گرد و غبار دارد. در استان فارس متاسفانه به خاطر تداوم خشکسالی و استفاده از آب های زیرزمینی از طریق صدها چاه غیرمجاز و برداشت بیش از حد از آب های سطحی، مسئله پیچیده تر است. دریاچه پریشان که آبگیری آن از طریق سیلاب ها، ریزش های جوی و چشمه های متعدد حاشیه آنست در هشت سال گذشته آبگیری نشده و علت آن خشکسالی و برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی بوده است. سالانه حدود 30 میلیون متر مکعب آب از طریق حدود 630 حلقه چاه مجاز و 270 چاه غیرمجاز از حوزه دریاچه برداشت می شده که در دو سال گذشته حدود 240 حلقه چاه غیرمجاز شامل 107 حلقه در حاشیه دریاچه، بسته و استفاده از آنها ممنوع شده است. بستن چاهها و انتقال آب از سد نرگسی از راه حل های کمک به احیای دریاچه است. اما در مورد بختگان کار بسیار دشوارتر است. سازمان، مطالعات مربوطه برای احیای آن را انجام داده، دهها مکاتبه با دستگاههای ذی ربط مانند سازمان آب منطقه ای داشته و در جلسات متعدد استانی و ملی موضوع را پیگیری کرده است. اما در شرایط کنونی یعنی تداوم خشکسالی، راه احیای دریاچه های طشک و بختگان درازمدت بوده و از جمله اقدامات لازم بستن چاههای غیرمجاز و حتی کاهش تعداد چاههای مجاز، اجرای طرح نکاشت، تغییر الگوی کشت در منطقه بالادست، تغییر الگو و افزایش راندمان آبیاری در منطقه است که از طرف سازمان پیگیری می شود. به عنوان مثال تمام چاههای غیرمجازی که در حاشیه مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست بوده شناسایی و بسته شده است. در کوتاه مدت تنها در صورت وقوع ترسالی و نیز تخصیص حق آبه می توان به احیای دریاچه امیدوار بود. اما در شرایط فعلی، شدت خشکسالی آنچنان است که مسئولین حتی نگران آب شرب شهرهای استان هستند. البته درباره تمام این موضوعات، پورتال سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی می کند.

به نقل از صفحه رسمی معصومه ابتکار در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

معصومه ابتکار

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

معصومه ابتکار

نیلوفر ابتکار معروف به معصومه ابتکار (زاده ۱۳۳۹) فعال سیاسی اصلاح طلب، روزنامه‌نگار، مؤلف و مترجم ایرانی، از اعضای مؤسس جبهه مشارکت ایران اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران است.

معصومه ابتکار نخستین زن ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ وارد هیئت دولت شده‌است. او بیشتر به‌خاطر نقش خود در تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و ۸ سال ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ایران در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و ریاست مجدد وی بر این سازمان در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی معروف است. ابتکار در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا، سخنگوی گروگان‌گیران بود. او همچنین به مدت هفت سال در شورای شهر تهران نماینده مردم بوده است.

معصومه ابتکار فرزند تقی ابتکار است. معصومه ابتکار به همراه والدین خود شش سال در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست در آمریکا اقامت داشت. پدرش، تقی ابتکار، دومین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پس از انقلاب اسلامی، دانش‌آموخته دانشگاه پنسیلوانیا بود. او تحصیلاتش را در ایران در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در تکنولوژی پزشکی، فوق‌لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. بعداً عضو هیئت علمی همین دانشگاه شد. معصومه ابتکار با مهندس سید محمد هاشمی ازدواج نموده وحاصل ازدواجشان دو فرزند هستند. معصومه ابتکار از دانشجویانی بود که سفارت آمریکا در ایران را در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا مشارکت داشت و در سفارتخانه به «سیستر مری» یا «خواهر مری» معروف شد، او به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان سخنگوی گروگانگیران معرفی شد.

ابتکار در شورای سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به فعالیت مطبوعاتی پرداخت و سپس امتیاز فصلنامه فرزانه را گرفت و به انتشار آن پرداخت. او طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ به تشکیل مؤسسه مطالعات و تحقیقات مسایل زنان اقدام کرد. ابتکار در آستانه برگزاری چهارمین کنفرانس جهانی زن (پکن - ۱۹۹۵) مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان‌های غیردولتی زنان و نیز نایب رئیس کمیته ملی این کنفرانس را عهده دار شد. او در سال ۱۳۷۵ با تشکیل شبکه سازمان‌های غیردولتی زنان در ایران به عنوان رئیس این شبکه انتخاب شد.

ابتکار بعدها به عضویت کابینه سید محمد خاتمی، معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست ایران درآمد. و نخستین زنی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کابینه ایران بوده‌است.

وی در انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۸۵ یکی از کاندیداهای فهرست اصلاح‌طلبان بود و با پیروزی در انتخابات به عضویت شورا درآمد. ابتکار پس از آغاز کار شورای سوم با تأسیس کمیته محیط زیست در این شورا ریاست آن را بر عهده گرفت.

جوایز معصومه ابتکار

کسب عنوان قهرمان زمین ملل متحد (2006)

کسب عنوان بانوی محیط زیست جهان (2014)

کسب جایزه مینروا

معصومه ابتکار
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها