یغما گلرویی  یغما گلرویی yaghma golrouee یغماگلرویی yaghmagolrouee

«سکانس آبی» روی تراسِ داغِ بعد از ظهر، پیراهنا ر

سه شنبه ۹۵/۰۳/۱۱  ۱۱:۲۰

یغما گلرویی
«سکانس آبی» روی تراسِ داغِ بعد از ظهر، پیراهنا رو باد پوشیده چن وقته که با عطرِ دستِ تو دنیام بوی تازه‌ای می‌ده. چشمای تو سر می‌رسن دائم از لحظه‌های خواب و بیداری از تو کتابای کتابخونه، از تیتراژِ فیلمای تکراری. از تو صدای مجری اخبار، از متنِ یه آهنگِ جانانه: ای کاش این‌جا - پیش من - بودی می‌تابیدی...الماسِ دیوانه! خاموش کن خورشیدو با چشمات، بیدار کن مهتابو با دستات همبازی من باش تو این عشق، تو این سکانسِ آبیِ بی‌کات. توفان شو، بارون شو، برام تب کن، دنیای مغشوشو مرتب کن، شب‌ها رو که تو خواب‌هام هستی، روزاتو پیش چشم من شب کن. این‌جا غروبای بدی داره، وقتی که جات نزدیکِ من سبزه  وقتی که با هر زنگِ این گوشی، قلبِ من اشتباهی می‌لرزه. دائم حواسم پیشِ تو پرته، هی راه می‌رم توی این خونه  فکرام همه دور تو می‌گردن، چشمم به ساعت مات می‌مونه. انگار داری می‌رسی از راه، توی همین لحظه‌ی رویایی از توی اقیانوس تنهاییم درست مثِ پریِ دریایی. خاموش کن خورشیدو با چشمات، بیدار کن مهتابو با دستات همبازی من باش تو این عشق، تو این سکانسِ آبیِ بی‌کات توفان شو، بارون شو، برام تب کن، دنیای مغشوشو مرتب کن، شب‌ها رو که تو خواب‌هام هستی، روزاتو پیش چشم من شب کن. یغما گلرویی برای دسترسی به آثار، ویدئوها و تصاویر یغما گلرویی می توانید در کانال رسمی او در تلگرام عضو شوید. برای پیوستن به این کانال می توانید از لینک زیر که در بخش توضیحات پروفایل هم قرار گرفته استفاده کنید. در صورت عدم مشاهده ی کانال، اپلیکیشن تلگرام خود را آپدیت کنید: https://telegram.me/yaghmagolrouee #یغما_گلرویی #یغماگلرویی #yaghma_golrouee #yaghmagolrouee

به نقل از صفحه رسمی یغما گلرویی در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

یغما گلرویی

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

یغما گلرویی

«یغماگلرویی» شاعر، ترانه‌سرا، نویسنده، عکاسِ ایرانی در ساعت پنج بامدادِ روز ششمِ مرداد ۱۳۵۴ در بیمارستان «مهر» «شهرستانِ ارومیه» متولد شد. مادرش «نسرین آقاخانی»، پدرش «هوشنگ گلرویی» و خواهری بزرگتر از خود به نامِ «یلدا» داشت.در یک سالگی‌اش خانواده به «تهران» نقل مکان کرد و در خیابان «گیشا» ساکن شد. در دوران ابتدایی سیاهی جنگ و مرگِ دوستانِ همکلاسش در بمباران را تجربه کرد. سال دوم دبیرستان بود که به خاطرِ درگیری فیزیکی با ناظم دبیرستان که در مراسم صبح‌گاه به گوش او سیلی زده بود برای دو سال از تحصیل در مدارس روزانه محروم شد و به دبیرستانِ شبانه رفت. در همان سال‌ها به جرمِ «دیوارنویسی» برای چند روز بازداشت و به مدتِ شش ماه مجبور به خارج نشدن از «تهران» شد.

او در اوایل دههٔ هفتاد، با «غزاله علیزاده» آشنا شد و به سفارشِ او به دفترِ نشریه آدینه رفت‌وآمد پیدا کرد و توانست با نویسندگانی چون «فرج سرکوهی»، «مسعود بهنود»، «عمران صلاحی»، «محمدمختاری»، «حمید مصدق»، «علی باباچاهی»، «ناصرتقوایی» دیدار کند. در پاییز سال هفتاد و سه، برای بار نخست با «احمدشاملو» در دهکدی فردیس کرج دیدار کرد و آثار خود را برای او خواند. این دیدار و دیدارهای بعدی باعث مصمم شدنش به ادامه دادنِ راهِ شعر شد. به همراهِ «عزت ابراهیم‌نژاد» کوشید نشریه یی با نامِ «آرمان» را راه‌اندازی کند اما تمامِ مطالبِ جمع‌آوری شده برای شماره نخست به همراه رایانه شبانه از تحریریه به سرقت رفت. در اردیبهشت سال هفتاد و هفت نخستین مجموعه شعرِ خود را با عنوان «گفتم: بمان! نماند...» توسط موسسه فرهنگی هنری دارینوش منتشر کرد و بعد از آن حدود سی عنوان کتاب از او در زمینه‌های شعر، ترانه، ترجمه، فیلم‌نامه بازسرایی متون منتشر شده است.

به همراهِ «افشین یداللهی»، «نیلوفرلاری‌پو»، «سعید امیراصلانی»، «افشین سیاه‌پوش»، «مهدی محتشم» و... جلساتِ ترانه‌خوانی در خانهٔ پدری خود برگزار کرد و تداوم این جلسات رفته رفته باعث تشکیلِ «خانه ترانه» شد.بعد از حدود یک دهه در اعتراض به نحوهٔ گرداندن جلسات با نوشتن یک یادداشت از آن جلسات اعلام جدایی کرد. در فیلم سینمایی هفت ترانه به کارگردانیِ بهمن زرین‌پور در کنارِ ایرج راد، لعیا زنگنه، سحر جعفری‌جوزانی، شروین نجفیان بازی کرده و همچنین درچند مستند مانندِ «سفرنامه»، «شبِ شیدایی»، «خاطره‌های خط‌خطی»، «ترانه در تبعید» و «یغما گلرویی: ترانه‌سرا» حضور داشته است.

مقالاتش در نشریه‌هایی مانندِ «فیلم و سینما»، «ترانهٔ ماه»، «باور»، «گلستان ایران»، «نسیم هراز»، «گوهران»، «شرق»، «اعتماد»، «همشهری» منتشر شده‌اند. مادرش علاقه زیادی به ادبیات داشت، به همین دلیل از وقتی کودک بود با ادبیات و شعر آشنا شد و همین موضوع یکی از عواملی بود که وی را برای ورود به حوزه شعر و ترانه علاقه‌مند کرد.یغما دربارهٔ سال‌های تحصیلاتش می‌گوید:

دوران دبستان در مدرسه محمد باقر صدر خوندم، دورهٔ راهنمایی را در مدرسهٔ طالقانی و دبیرستان را مدرسهٔ مطهری که البته به دلایلی ۲ سال از تحصیل محروم شدم و بعد در مدرسه شبانه درس خوندم... من هیچ خاطره شیرینی از دوران مدرسه ندارم. چون انقدر از مدرسه بدم می‌اومد که چیز شیرینی برام نداشت. همیشه از دیوار مدرسه می‌پریدم و فرار می‌کردم و…

شروع کار یغما در زمینهٔ شعر، با شعر سپید بود و کتاب‌های اولش در قالب شعر سپید منتشر گشت. اولین کسی که شعرهای یغما را اجرا کرد، امیر کریمی بود که در «آلبوم تا همیشه» چهار شعر از ترانه‌های او را ضبط نمود. اما اولین آلبومی که انتشار یافت، کاری از ناصر عبداللهی بود در «آلبوم دوستت دارم» که ۲ ترانه از یغما در آن بود.

یغما گلرویی پس از نامهٔ خداحافظی خود از دنیای هنر مدتی بی سر و صدا به زندگی عادی ادامه داد.

یغما گلرویی در تهران زندگی می‌کند و ارتباط محدودی هم با ترانه سرایان جوان در غالب برنامهٔ کارگاه ترانه دارد. در این برنامهٔ هنری حسن علیشیری نیز وی را همراهی می‌کند. این کارگاه در شهرهای مختلف ایران به صورت دوره‌های ۲ الی ۳ روزه برگزار می‌شود و تا کنون در شهرهای تهران، اصفهان، اهواز،... برگزار شده است.

مجموعه شعرها و ترانه های یغما گلرویی

باران برای تو می‌بارد (مجموعه شعر چاپ پنجم زمستان سال ۱۳۹۲)

گریه‌های گربه خاکستری (مجموعه شعر چاپ نشد)

دیوارنوشته‌های انفرادی (مجموعه شعر چاپ نشد)

چپق صلح (مجموعه شعر)

تصور کن (پنجمین مجموعه ترانه چاپ اول ۱۳۸۶)

هایکوهای زندان (مجموعه شعرهای کوتاه چاپ نشد)

ما رُ ببخشین! آقای دیکتاتور! (مجموعه شعر چاپ نشد)

رقص در سلول انفرادی (چهارمین مجموعه ترانه چاپ اول ۱۳۸۴)

بی سرزمین تر از باد (سومین مجموعه ترانه چاپ اول ۱۳۸۲)

اینجا ایران است و من تو را دوست می‌دارم (مجموعه شعر چاپ اول ۱۳۸۱)

تنها برای تو می‌نویسم، بی بی باران (دومین مجموعه ترانه چاپ اول ۱۳۸۰)

پرنده بی پرنده (نخستین مجموعه ترانه چاپ اول ۱۳۷۹)

مگر تو با ما بودی!؟ (مجموعه شعر چاپ اول ۱۳۷۸)

گفتم بمان! نماند... (مجموعه شعر چاپ اول ۱۳۷۷)

من رویایی دارم (مجموعه شعر چاپ اول ۱۳۹۳)

داستان ها، فیلم نامه ها و مجموعه های یغما گلرویی

مسیح سرگردان

سلام! خانم رنگین کمان!

زنجیری (فیلم‌نامه)

پوکه (فیلم‌نامه)

ترجمه های یغما گلرویی

جهان در بوسه‌های ما زاده می‌شود، اشعار شاعران جهان

فرشته‌ای در کنارِ توست!، شعرهای مارگوت بیکل، با همکاری ندا زندیه

دو فنجون قهوه، دو نخ سیگار، شل سیلور استاین

باران یعنی: تو بر می‌گردی!، نزار قبانی

نه! نمی‌خواهم ببینمش... ، فدریکو گارسیا لورکا

آوازهای کولی، فدریکو گارسیا لورکا

تمام‌ِ کودکان‌ِ جهان شاعرند!، اشعار شاعران جهان

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد، اوریانا فالاچییک مرد، اوریانا فالاچی

به سلامتی برادرم هیچ‌کس!، چارلز بوکوفسکی

ماهی مست، اورهان ولی

زوزه، آلن گینزبرگ، با همکاری حسن علیشیری

چشمان تو قاتل منند، مختوم قلی فراغی

دیوارها سخن نمی‌گویند، احمد کایا، با همکاری آیدین آقاخانی

جنس ضعیف، اوریانا فالاچی

خدا در لباس کارگری، کارل سندبرگ

ترانه برای سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی یغما گلرویی

فیلم‌سینمایی «حکم»

فیلم سینمایی «رییس»

فیلم سینمایی «محاکمه در خیابان»

فیلم سینمایی «هفت ترانه»

فیلم سینمایی «سرود تولد»

فیلم سینمایی «نسکافهٔ داغ داغ»

فیلم سینمایی «رفقای فراموش شده»

فیلم سینمایی «دموکراسی تو روز روشن»

فیلم سینمایی «گام‌های معلق»

فیلم سینمایی «کسی از گربه‌های ایران خبر ندارد»

ترانهٔ تیتراژ سریالِ کوچهٔ اقاقیا

ترانهٔ تیتراژ سریالِ توپ گرد

ترانهٔ تیتراژ سریالِ عشق‌ِ گمشده

ترانهٔ تیتراژ سریالِ متهم گریخت

ترانهٔ تیتراژسریالِ کنکوری‌ها

ترانهٔ تیتراژ سریالِ بعد از بیداری

ترانهٔ تیتراژ سریالِ شب نشینی

ترانهٔ تیتراژ سریالِ رانت‌خوار کوچک

ترانهٔ تیتراژسریالِ زندگی به شرط‌ِ خنده

ترانهٔ تیتراژ سریالِ کمربندها را ببندید

ترانهٔ تیتراژ سریالِ مرگ تدریجی رؤیا

ترانهٔ تیتراژ سریالِ قلب یخی

یغما گلرویی یغما گلرویی yaghma golrouee یغماگلرویی yaghmagolrouee
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها