چیستا یثربی  رونمایی دوستتان دارم رمان نگاهت همیشه دوشنبه ست شعر معاصر

. . . امروز ؛ #جشن_امضاء و #رونمایی دو کتاب من #

چهارشنبه ۹۵/۰۳/۱۲  ۱۳:۰۲

چیستا یثربی
. . . امروز ؛ #جشن_امضاء و #رونمایی دو کتاب من #مارال_فرجاد ؛ بازیگر و دوست خوبم ؛ یکی از شعرهایم را از کتاب جدیدم میخواند.... . #نگاهت_همیشه_دوشنبه_ست #معلم_پیانو #نشر_کوله_پشتی با همکاری #بوکلند_پالادیوم #زعفرانیه سپاس از تمام کسانی که آمدند و شادم کردند؛ و کسانی که نیامدند ؛ اما دلشان با ما بود....مراسم فشرده و پر ازدحامی بود....اما دیدن شما ؛ دوباره هوا را بهاری کرد.. #عاشقانه_خسته_شویم.... . #دوستتان_دارم #چیستا_یثربی #شعر_معاصر #رمان #رونمایی_کتاب . . . . . .

به نقل از صفحه رسمی چیستا یثربی در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

چیستا یثربی

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

چیستا یثربی

چیستا یثربی متولد ۲۷ مهر ۱۳۴۷ در آلمان کارگردان و نویسنده تئاتر و سینما می‌باشد.

فوق ليسانس روانشناسی‌اش را از دانشگاه الزهرا گرفت و در همان دانشگاه نیز به عنوان مدرس مشغول بود.مدرك دكتراي خود را نيز از تورنتوي كانادا گرفته است . فعالیتهایش را در حوزه تئاتر از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده است. تحقیقات پایان نامه‌اش را به مقوله تئاتر درمانی اختصاص داد. وی در نگارش ۲۶ نمایشنامه و کارگردانی نمایشه‌ایی چون «جمعه دم غروب»، «دادگاه جادویی»، «مهمان سرزمین خواب»، «زنی که تابستان گذشته رسید»، «سرخ سوزان»، «یک شب دیگر هم بمان سیلویا» و «زنی برای همیشه» را کارگردانی کرده است. وی تا به حال جوایز متعددی را از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده و در سال ۱۳۸۹ نمایش «جنایت و مکافات» را براساس رمان «جنایت و مکافات» در جشنواره کلاسیکهای روسیه در مسکو اجرا کرد که این نمایش در این جشنواره در سه رشته نامزد شد و موفق گردید جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کند.

نامبرده همچنین درخصوص کارگردانی آثارش ارتباط تنگاتنگی با سیما تیرانداز دارد.

برای فراگرفتن تئاتر از کلاسهای جهاد دانشگاهی الزهرا، فرهنگسرای نیاوران شروع و در ادامه با کانون تئاتر بانوان همراه شد و به یادگیری اصول اولیه بازیگری ـ کارگردانی پرداخت. در همان موقع «اتاق آینه» را با همکاری بهزیستی راه اندازی کرد که از سال ۷۲ تا سال ۷۴. طرح موفقی بود. به گفته خودش: "سوژه از مردم (اغلب مشکلاتشان) و اجرا توسط اعضای گروه بود. کار ما حل مشکلات به وسیله اجرای تئاتر بود. بعد از آن «دادگاه جادویی» را کار کردم و بعد «جمعه دم غروب» و بعد «سرخه سوزان» که در جشنواره سیزدهم فجر به عنوان کار برتر شناخته شد و در جشنواره چهاردهم هم به عنوان بهترین متن در باره «زن در عرصه انقلاب» شناخته شد. حالا هم (شهریور ماه ۷۵) مشغول کار روی «پهلوان ریزه» هستم."

وی پس از کارگردانی نمایش میهمان سرزمین خواب وقفه‌ای ۸ ساله در کار کارگردانی خود داشت که علت آن را اجبار مسئولین وقت مرکز هنرهای نمایشی مخصوصا آقای شریف خدایی مبنی بر پرداختن وی به امر نویسندگی نمایشنامه برای در اختیار داشتن نویسنده‌ای توانا در این امر برای این قشر از جامعه هنری عنوان نموده و مجموعه را عامل ممانعت کارگردانی آثار خودش می‌داند. اجرای مجدد جنایت و مکافات به زبان فارسی و به درخواست جشنواره کلاسیکهای روسیه در اردیبهشت ۱۳۸۵ که در آن مهسا مهجور برنده جایزه شد.

نمایشنامه های چیستا یثربی

دعوت - به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا

عکس دسته جمعی با خانم بزرگ - به کارگردانی سیما تیرانداز

کارگردانی های چیستا یثربی

۱۳۸۲ - جنایت و مکافات - به مناسبت هفته فرهنگی شاعران ایرانی در باکو و به درخواست انجمن نظامی گنجوی - جایزه بازیگر اول برای بازیگر زن نمایش و برگزیده شدن نمایش در جشنواره

جمعه دم غروب

دادگاه جادویی

زنی که تابستان گذشته رسید

۱۳۷۴ - سرخ سوزان

۱۳۷۵ - میهمان سرزمین خواب

۱۳۸۳ - یک شب دیگر هم بمان سیلویا

۱۳۸۳ - بانویی برای همیشه

دخترک و مرد مرده

جن کوچک عزیز

عاشق ابر سفید

سارا و کیمیاگر

مرگ با ترنم عشق

یک بار دیگر به عقب برگرد مهتاب

شیزوئید دوست داشتنی

چیستا یثربی رونمایی دوستتان دارم رمان نگاهت همیشه دوشنبه ست شعر معاصر
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها