تعیین نشده

. .فردا قرار ما در #بوکلند پالادیوم#زعفرانیه جشن

چهارشنبه ۹۵/۰۳/۱۲  ۱۳:۰۲

چیستا یثربی
. .فردا قرار ما در #بوکلند پالادیوم#زعفرانیه جشن امضا و#رونمایی دو#کتاب #ساعت_شش_و_نیم تا #هشت_و_نیم #چیستا_یثربی #معلم_پیانو #نگاهت_همیشه_دوشنبه_ست همراه با خوانش بخشی از #رمان_معلم_پیانو توسط نویسنده ؛ به همراه نیایش میمندی #آیا فردا نزدیک نیست؟ #چیستایثربی #نود و سومین کتاب زندگی ام مبارک! . ...

به نقل از صفحه رسمی چیستا یثربی در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

چیستا یثربی

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

چیستا یثربی

چیستا یثربی متولد ۲۷ مهر ۱۳۴۷ در آلمان کارگردان و نویسنده تئاتر و سینما می‌باشد.

فوق ليسانس روانشناسی‌اش را از دانشگاه الزهرا گرفت و در همان دانشگاه نیز به عنوان مدرس مشغول بود.مدرك دكتراي خود را نيز از تورنتوي كانادا گرفته است . فعالیتهایش را در حوزه تئاتر از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده است. تحقیقات پایان نامه‌اش را به مقوله تئاتر درمانی اختصاص داد. وی در نگارش ۲۶ نمایشنامه و کارگردانی نمایشه‌ایی چون «جمعه دم غروب»، «دادگاه جادویی»، «مهمان سرزمین خواب»، «زنی که تابستان گذشته رسید»، «سرخ سوزان»، «یک شب دیگر هم بمان سیلویا» و «زنی برای همیشه» را کارگردانی کرده است. وی تا به حال جوایز متعددی را از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده و در سال ۱۳۸۹ نمایش «جنایت و مکافات» را براساس رمان «جنایت و مکافات» در جشنواره کلاسیکهای روسیه در مسکو اجرا کرد که این نمایش در این جشنواره در سه رشته نامزد شد و موفق گردید جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کند.

نامبرده همچنین درخصوص کارگردانی آثارش ارتباط تنگاتنگی با سیما تیرانداز دارد.

برای فراگرفتن تئاتر از کلاسهای جهاد دانشگاهی الزهرا، فرهنگسرای نیاوران شروع و در ادامه با کانون تئاتر بانوان همراه شد و به یادگیری اصول اولیه بازیگری ـ کارگردانی پرداخت. در همان موقع «اتاق آینه» را با همکاری بهزیستی راه اندازی کرد که از سال ۷۲ تا سال ۷۴. طرح موفقی بود. به گفته خودش: "سوژه از مردم (اغلب مشکلاتشان) و اجرا توسط اعضای گروه بود. کار ما حل مشکلات به وسیله اجرای تئاتر بود. بعد از آن «دادگاه جادویی» را کار کردم و بعد «جمعه دم غروب» و بعد «سرخه سوزان» که در جشنواره سیزدهم فجر به عنوان کار برتر شناخته شد و در جشنواره چهاردهم هم به عنوان بهترین متن در باره «زن در عرصه انقلاب» شناخته شد. حالا هم (شهریور ماه ۷۵) مشغول کار روی «پهلوان ریزه» هستم."

وی پس از کارگردانی نمایش میهمان سرزمین خواب وقفه‌ای ۸ ساله در کار کارگردانی خود داشت که علت آن را اجبار مسئولین وقت مرکز هنرهای نمایشی مخصوصا آقای شریف خدایی مبنی بر پرداختن وی به امر نویسندگی نمایشنامه برای در اختیار داشتن نویسنده‌ای توانا در این امر برای این قشر از جامعه هنری عنوان نموده و مجموعه را عامل ممانعت کارگردانی آثار خودش می‌داند. اجرای مجدد جنایت و مکافات به زبان فارسی و به درخواست جشنواره کلاسیکهای روسیه در اردیبهشت ۱۳۸۵ که در آن مهسا مهجور برنده جایزه شد.

نمایشنامه های چیستا یثربی

دعوت - به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا

عکس دسته جمعی با خانم بزرگ - به کارگردانی سیما تیرانداز

کارگردانی های چیستا یثربی

۱۳۸۲ - جنایت و مکافات - به مناسبت هفته فرهنگی شاعران ایرانی در باکو و به درخواست انجمن نظامی گنجوی - جایزه بازیگر اول برای بازیگر زن نمایش و برگزیده شدن نمایش در جشنواره

جمعه دم غروب

دادگاه جادویی

زنی که تابستان گذشته رسید

۱۳۷۴ - سرخ سوزان

۱۳۷۵ - میهمان سرزمین خواب

۱۳۸۳ - یک شب دیگر هم بمان سیلویا

۱۳۸۳ - بانویی برای همیشه

دخترک و مرد مرده

جن کوچک عزیز

عاشق ابر سفید

سارا و کیمیاگر

مرگ با ترنم عشق

یک بار دیگر به عقب برگرد مهتاب

شیزوئید دوست داشتنی

چیستا یثربی رونمایی نود رمان معلم پیانو بوکلند آیا ساعت شش و نیم نگاه
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها