صادق زیباکلام  رئیس مجلس محمدرضا عارف لاریجانی فرارو جبهه پایداری صادق

. عدم انتخاب #عارف به عنوان رئیس مجلس در گفتگوی #ف

چهارشنبه ۹۵/۰۳/۱۲  ۱۳:۵۶

صادق زیباکلام
. عدم انتخاب #عارف به عنوان رئیس مجلس در گفتگوی #فرارو با #صادق_زیباکلام یکی از دلایل بنده برای عدم رقابت آقای عارف با #لاریجانی این بود که خیلی مطمئن نبودم که آقای #محمدرضا_عارف بتواند پیروز شود چراکه تعداد کمی از کسانی که با لیست امید وارد مجلس شدند اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار بودند. اصولگرایان تندرو هیچ تحلیلی از اتفاقی که در انتخابات تهران افتاد به دست ندادند. برخی از آن‌ها شروع به بدوبیراه گفتن به مردم تهران کردند و عده‌ای هم عنوان کردند ایران فقط تهران نیست و برخی دیگر عنوان کردند اختلاف میان اصولگرایان باعث شد این نتیجه به دست بیاید. به‌عبارت‌دیگر هیچ‌کدام از آن‌ها نخواستند این گزاره را مطرح کنند که شاید یکی از دلایل نتیجه انتخابات در تهران، تبریز، شیراز، بوشهر، رشت و ... این است که اصولگرایان با بحران محبوبیت مواجه هستند. اصولگرایان قصد ندارند این حقیقت را قبول کنند که اصلاح‌طلبان با توجه به رد صلاحیت‌ها انتظار همین 103 کرسی را هم نداشتند. اصلاح‌طلبان با دست‌وپای بسته توانستند بیش از یک‌سوم کرسی‌های مجلس را به دست آورند و این دستاورد کمی نیست. اینکه امروز اصولگرایان تیتر می‌زنند که دستاورد لیست امید تقریباً هیچ بود، جای تعجب ندارد. مهم‌ترین هدف اصلاح‌طلبان در انتخابات این بود که از ورود اصولگرایان تندرو همچون اعضای #جبهه_پایداری به #مجلس_دهم جلوگیری کنند و این کار را دقیقاً انجام دادند. به نظر من پیروزی #علی_لاریجانی چه در انتخابات مجلس و چه در انتخابات هیئت‌رئیسه پیروزی شخص علی لاریجانی و نه لزوماً اصولگرایان بود. اگر لاریجانی در قم رأی نیاورده بود اصولگرایان می‌توانستند به خودشان تبریک بگویند که مردم قم به حرف آن‌ها گوش داده و به لاریجانی رأی ندادند. لذا اتفاقاً انتخاب آقای لاریجانی به‌عنوان #رئیس_مجلس دهم به معنای شکست تندروها است؛ اگرچه تندروها به‌جای دیدن واقعیت سعی دارند با شانتاژ و غوغانمایی و اینکه حباب پیروزی اصلاح‌طلبان ترکید، خود را تبرئه کنند. وزن اصلاح‌طلبان در مجلس دهم بیشتر از 103 کرسی است و از حالا به بعد اصلاح‌طلبان می‌توانند تمام نیروهای خود را در فراکسیون امید یک‌کاسه کنند و در جهت تحقق اهدافی همچون حاکمیت قانون، دموکراسی و توسعه سیاسی قدم بردارند. #زیباکلام #zibakalam #sadeghZibakalam

به نقل از صفحه رسمی صادق زیباکلام در اینستاگرام

شما چـــی فکر می‌کنید؟

بیوگرافی

با

صادق زیباکلام

آشنا شوید

مشاهده بیوگرافی

صادق زیباکلام

صادق زیباکلام مفرد (متولد ۱۳۲۷، تهران) فعال، پژوهشگر و تحلیل‌گر سیاسی است. زیباکلام دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه برادفورد است و هم‌اکنون استاد تمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است.

صادق زیباکلام در سال ۱۳۲۷ در کوچه معروف به دعانویس‌ها در محلهٔ بازارچه آب‌منگول تهران در جنوب خیابان ری متولد شد. پدرش تاجر و دارای مغازه‌ای در خیابان قزوین تهران بود اما وارد فعالیت‌های سیاسی نیز شده بود. او از طرفداران محمد مصدق بود اما از لحاظ تشکیلاتی در حزب زحمت‌کشان به رهبری مظفر بقایی فعالیت می‌کرد.

دختر بزرگ او سارا زیباکلام است که زیباکلام او را «دقیقاً در نقطه مقابل خود» می‌داند. سارا با پسر احمد توکلی ازدواج کرده‌است. زیباکلام می‌گوید نه او و نه توکلی هیچ نقشی در این ازدواج نداشته‌اند و آن دو پس از آشنا شدن در روزنامه همشهری با هم ازدواج کرده‌اند. سارا هم اکنون سردبیر ماهنامه صبح دوکوهه به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی مسعود ده نمکی است.

صادق زیباکلام پنج سال نخست ابتدایی را در دبستان غزالی واقع در خیابان سینا و سال آخر را در دبستان دکتر قاسم‌زاده واقع در خیابان غفاری تحصیل می‌کند. با نقل مکان خانواده به منزل بزرگی در نیاوران، زیباکلام در دبیرستان رهنما در خیابان منیریه ثبت نام می‌کند. او پس از اخذ دیپلم دبیرستان در سال ۱۳۴۵ در کنکور دانشگاه تهران پذیرفته می‌شود اما پدرش با تحصیل او در ایران مخالفت کرده او را روانه اتریش می‌کند تا او را از درگیری‌های سیاسی دانشگاه تهران به دور نگه دارد. در اتریش تحت تأثیر تفکرات مارکسیستی قرار می‌گیرد و تحصیل خود را در اتریش نیمه‌تمام گذاشته و به توصیهٔ پدر در خرداد ۱۳۴۶ به انگلستان می‌رود.

بعد از طی دوره دوساله کالج او به پلی تکنیک شهر هدرزفیلد در شمال انگلستان می‌رود و وارد رشته مهندسی شیمی می‌شود. او بعد از اتمام دوره کارشناسی وارد دوره کارشناسی ارشد و سپس دکترای مهندسی شیمی در دانشگاه برادفورد می‌شود. پس از آزادی در سال ۱۳۵۵، دستگاه امنیتی کشور مانع بازگشت او به انگلستان و ادامه دوره دکتری شده و او به ناچار در ایران مانده و بعنوان مربی در دانشکده فنی دانشگاه تهران استخدام می‌گردد. پس از انقلاب در سال ۱۳۶۳ برای ادامه تحصیل به انگلستان بازمی گردد اما به جای ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی به علوم انسانی روی می‌آورد. او در دانشکده صلح شناسی دانشگاه برادفورد فوق لیسانس و دکترای خود را می‌گیرد. موضوع تز دکترای او انقلاب اسلامی ایران بوده‌است. زیباکلام در سال ۱۳۶۹ به ایران بازگشته و پس از دو سال وارد گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران می‌شود. 

تالیفات صادق زیباکلام

ما چگونه، ما شدیم: ریشه‌یابی علل عقب ماندگی در ایران، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

هاشمی بدون روتوش: پنج سال گفتگو با هاشمی رفسنجانی، صادق زیبا کلام، فرشته سادات اتفاق فر، تهران: روزنه

جامعه‌شناسی به زبان ساده، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

فرهنگ خاص علوم سیاسی (دربرگیرنده کلیه اصطلاحاتی که به «ایسم» ختم می‌شوند)، حسن علیزاده، صادق زیبا کلام (مقدمه)، تهران: روزنه

سنت و مدرنیته: ریشه یابی علل ناکامی اصلاحات و نوسازی سیاسی در ایران عصر قاجار، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

از دموکراسی تا مردم سالاری دینی: نگرشی بر اندیشه سیاسی شریعتی و زمانه او، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

تحولات سیاسی و اجتماعی ایران ۱۳۲۰–۱۳۲۲، صادق زیبا کلام، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)

قربانیان، وقایع نگاری فرازها و فرودهای جنبش نوخاسته اصلاحات، صادق زیبا کلام، امیرهوشنگ شهلا، تهران: قطره

آذری غریب، صادق زیبا کلام، نصیر عبادپور (به اهتمام)، تهران: بیدگل

نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام، حمید عنایت، صادق زیبا کلام (مصحح)، تهران: روزنه

از هانتینگتون و خاتمی تا بن لادن: برخورد یا گفتگو میان تمدن ها؟، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه

مبانی علم و سیاست، مرتضی صادقی، جواد شفیع‌پور، حسین عنایت مهدی، صادق زیبا کلام (زیرنظر)، تهران: رهپویان شریف

افلاطون، توماس هابز، جان لاک، جان استوارت میل و کارل مارکس: پنج گفتار در باب حکومت، صادق زیباکلام، تهران: روزنه

ایران در عصر نادر، مایکل اکسورتی، صادق زیباکلام (مترجم)، سیدامیر نیاکویی (مترجم)، تهران: روزنه

گفتن یا نگفتن

کتاب توهم توطئه

هاشمی رفسنجانی و دوم خرداد

عکسهای یادگاری با جامعه مدنی

یادداشت‌های انقلاب

صادق زیباکلام رئیس مجلس محمدرضا عارف لاریجانی فرارو جبهه پایداری صادق
  • تازه‌ترین‌ها
  • محبوب‌ترین‌ها
  • پربحث‌ترین‌ها