بر ملا شدن راز مرد پرنده ای!

ارسال شده در تاریخ سه شنبه ۹۴/۸/۵ | تعداد بازدید 589

اسکار بهترین فیلم برداری سال گذشته به فیلم بردمن (مرد پرنده ای) داده شد. در این فیلم بازی های بسیار فوق العاده ای را شاهد بودیم و همین امر موجب شد تا مستحق دریافت جایزه باشد. دلیل دیگری که باعث شد این فیلم به آن چه شایسته بود برسد، نوع فیلم برداری آن و محبوبیتش میان طرفداران بود. در این فیلم شاهد بودیم که صحنه ها به دنبال هم و بدون حتی یک کات فیلم برداری شده بودند. حتما قبلا هم حدس زده اید که مطمئناً این فیلم بدین شکل فیلم برداری نشده است.

پیشینه محو کردن کات ها میان پلان ها به فیلم روپ (طناب) آلفرد هیچکاک باز می گردد که نمونه اولیه از این نوع فیلم برداری است. در حالی که در فیلم طناب فقط از یک شیوه برای محو کردن این کات ها استفاده شده بود اما در مرد پرنده ای از متدهای زیادی بهره گرفته شده تا بیننده نتواند تشخیص دهد یک پلان کجا شروع و کجا تمام شده و پلان بعدی کی آغاز شده است.

گرچه کات های هیچکاک نمایان تر از کات های مرد پرنده ای هستند اما ما باز فیلم هیچکاک را تحسین می کنیم. او تنها زمانی به پلان کات می‌داده است که نوار فیلم تمام می شده، مثلا ۱۰ دقیقه فیلم بدون کات دنبال شده و بعد از آن فیلم برداری قطع شده است.

این کار نه تنها همه چیز را به لحاظ تکنیکی جذاب می کند، بلکه بازیگران نیز باید ۱۰ دقیقه نقش خود را یک سره بازی می کردند. هر اشتباهی موجب می شد دوباره کار به ابتدا باز گردد. کارگردان مرد پرنده ای، اینیاریتو، صحنه هایش را به اندازه هیچکاک ادامه نداده است، اما از روش های زیادی برای مخفی کردن کات هایش استفاده کرده است و همین امر باعث شده بیننده زیاد نتواند آن ها را ببیند. البته باید بازیگران مرد پرنده ای را نیز تحسین کنیم. آن ها بهتر از بازیگران هیچکاک کار کرده اند چرا که طوری در مقابل دوربین ظاهر شده اند که انگار هیچ شکستی در میان پلان‌ها وجود ندارد.

این نکته فراتر از اولین باری است که مرد پرنده ای و طناب با هم مقایسه شده اند و حال می توان تفاوت میان آن ها را به وضوح دید. اینیاریتو نمی خواهد مردم فیلم او را با طناب هیچکاک مقایسه کنند، چرا که او اصلا اهمیتی به فیلم هیچکاک نمی دهد. اگر منصف باشیم، کارگردان مردپرنده ای در تکنیک های فیلم سازی مهارت لازم را دارد و فیلم خوبی را هم نمایش داده است. فیلم هیچکاک در مورد دو مرد جوان است که یکی از همکلاسی هایشان را می کشند تا ببیند آیا می توانند از پس یک قتل بی عیب و نقص بربیایند. جیمی استوارت نقش یک پروفسور را بازی کرده است که این دو جوان از او به عنوان تست استفاده می کنند تا ببیند می توانند او را گول بزنند یا خیر. کلیت داستان این فیلم بر محور این سه شخصیت می گردد.

آیا تحلیل کات های مخفی مرد پرنده ای، جادوی این فیلم را خراب می کند؟ یا این که حالا که متوجه شدیم چگونه این اتفاق افتاده، برای ما آموزنده است؟ خودتان قضاوت کنید.

مرد پرنده ای در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار، با نامزدی در ۹ بخش، بیشترین تعداد نامزدی در این دوره را کسب کرد که از این بین موفق به دریافت چهار جایزهٔ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامهٔ غیر اقتباسی و بهترین فیلمبرداری شد.

مایکل کیتون، زک گالیفیاناکیس، ادوارد نورتون، آندره‌آ ریسبرو، امی رایان، اما استون و نائومی واتس در فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. کیتون در نقش یک بازیگر هالیوودی است که مدت‌ها پیش با یک نقش ابرقهرمانی به شهرت رسیده است و در حال حاضر می‌خواهد با اجرای یک تئاتر اقتباسی از آثار ریموند کارور در برادوی، شهرت از دست‌رفته خویش را بازیابد.

مایکل کیتون در هفتاد و دومین مراسم جوایز گلدن گلوب موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم درام یا کمدی شد.

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟