تجربیات نژادپرستانه خانواده اوباما

ارسال شده در تاریخ سه شنبه ۹۴/۸/۵ | تعداد بازدید 579

حبابی که به عنوان ریاست جمهوری به دور خانواده اوباما کشیده شده آن ها را از بسیاری از مسائل ناراحت کننده دور می کند. اما تجربه آن ها با تعصب نژادی در گذشته آن طور که انتظار می رفت نیست. آن ها هنوز هم مورد تهاجم این تعصب هستند.

میشل اوباما در این رابطه می گوید: «قبل از این که اوباما رئیس جمهور شود، یک مرد سیاه پوست عادی بود که در جنوب شیکاگو حتی برای گرفتن تاکسی هم دچار مشکل می شد. من این داستان را وقتی در جایگاه همسر رئیس جمهور بودم به چشم دیدم. طی سفری که به تارگت و میان مردم داشتم، یک بار در مغازه ای خانمی به سراغ من آمد و از من خواست کالایی را از قفسه به او بدهم. چون او مرا در جایگاه همسر رئیس جمهور نمی دید. او مرا کسی می دید که می تواند به او کمک کند. این اتفاقات در زندگی زیاد می افتد و اصلا چیزهای جدیدی نیستند.»

رئیس جمهور امریکا، باراک اوباما نیز داستانش را تعریف می کند.

«هیچ مردی به سن و سال من وجود ندارد که معروف هم باشد، و از یک رستوران بیرون بیاید و منتظر بماند تا کلید ماشینش را به او بدهند و حتی یک نفر هم کلید ماشینش را به او تحویل ندهد. بله. این اتفاق برای من افتاده است.»

میشل اوباما رخداد دیگری را توضیح می دهد: «باراک در مراسم شامی یک تاکسیدو به تن کرده بود و یک نفر در میان جمع او را صدا کرد و از او خواست تا برایش قهوه ببرد.»

خانواده اوباما بر این باورند که وضعیت تعصب نژادی خیلی بهتر شده است اما هنوز راهی زیادی باید طی کنیم تا این جریان را ریشه کن کنیم.

اوباما: من همیشه به جوانان می گویم هیچ گاه نگویید هیچ چیز در مورد تبعیض نژادی در امریکا تغییر نخواهد کرد. چون می بینیم که وضعیت ما از ۵۰ سال گذشته بسیار بهبود یافته است.

اوباما: این تبعیض ریشه محکمی دارد. هیچ جامعه ای نمی تواند آنچه را که طی ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال رخ داده است یک شبه تغییر دهد.

اوباما: پیشرفت در یک جامعه دموکراتیک هیچ گاه فوری صورت نمی گیرد. بلکه کم کم باید شاهد آن باشیم.

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟