حالا می‌دانیم که چرا هابیت فیلم خوبی از کار درنیامد!

ارسال شده در تاریخ شنبه ۹۴/۸/۳۰ | تعداد بازدید 777

سه گانه ارباب حلقه‌ها یک شاهکار در فیلمسازی بود. پیتر جکسون، کارگردان اثر و تیمش سال‌ها صرف برنامه‌ریزی و تولید پیش از آغاز فیلم‌برداری کرده بودند. همه انتخاب‌ها به‌جا و درست بودند. هنگامی که فیلم‌برداری آغاز شد، تصویر ذهنی مشخصی وجود داشت. هر سه فیلم با هم فیلم‌برداری شدند تا هر بخش با کل روایت داستان هم‌خوانی داشته باشد. پس از این فیلم جکسون برای ساخت هابیت بازگشت اما این بار دیگر کار به خوبی گذشته نبود. جکسون در فیلم پشت صحنه‌ای که این هفته از فیلم هابیت منتشر شد، اعتراف کرد که ساخت چنین فیلم‌هایی فاجعه بزرگی است.

هرج و مرج از زمانی آغاز شد که گیلرمو دل تورو تولید هابیت را رها کرد. همان‌طور که می دانیم در ابتدا قرار نبود پیتر جکسون کارگردان هابیت باشد و دل تورو سکان را در دست داشت. زمانی که دل تورو از این کار انصراف داد، جکسون حاضر شد کار را دنبال کند اما در آن زمان دیگر برنامه‌ها از قبل به روش دل تورو تعیین شده بودند.

جسکون می‌گوید او صحنه‌هایی را فیلم‌برداری می‌کرد که هیچ استوری بوردی نداشتند و حتی متن فیلمنامه‌ای که او از روی آن‌ها کار می‌کرد، نیز هنوز تمام نشده بودند و به همین دلیل نتوانسته بود بر کارگردانی فیلم تمرکز کامل داشته باشد.

حال این سوال پیش می‌آید که تمام کارهایی که در زمان دل تورو انجام شده بود چه شد؟ به نظر می‌رسد دل تورو برنامه کاملا متفاوتی را در ذهن داشته است. وقتی جکسون سکان‌دار شد، دو سال از کاری که دل تورو انجام داده بود، به هدر رفته بود چرا که جکسون می‌خواست فیلم کاملا متفاوتی بسازد. فیلم مجددا از ابتدا طراحی و برنامه‌ریزی شد. این طور که از صحبت‌های جکسون در فیلم پشت صحنه برداشت می‌شود، نه تنها جکسون نتوانسته بود پیش تولیدی برای این فیلم داشته باشد، حتی سعی در تهیه آن هم نداشت! او در پشت صحنه می‌گوید: "واقعا انجام این کار غیرممکن بود. من این فیلم را در حالی ساختم که هیچ چیز از قبل تهیه نشده بود."

همه این‌ها تولید این فیلم را به فاجعه‌ای بزرگ تبدیل کرد و برای بسیاری از افراد باور این که حتی فیلم به این شکل درآمده است نیز سخت بود. درست است که باید اعتراف کنیم هابیت هیچ‌گاه به شاهکار ارباب حلقه ها نرسید، اما از این حوادث غیرقابل اجتناب، فیلم چندان بدی هم استخراج نشد.

شاید اگر گیلرمو دل تورو ساخت فیلم را رها نکرده بود و یا جکسون زمان بیشتری داشت، هابیت هم مانند ارباب حلقه ها به شاهکاری ماندنی در هالیوود بدل می‌شد.

هابیت  ۳

طراح صحنه هابیت: "تقریبا هر روز صبح، ما ابزاری را که آن روز برای فیلم برداری نیاز داشتیم دریافت می‌کردیم."

هابیت  ۳

بریجیت یورک، مدیر تولید هابیت: "پیتر هرگز فیلمی را به این شکل نساخته است. دقیقاً مطمئن نیستم اما فکر می‌کنم این بار اول بود!"

هابیت  ۳

جکسون: نمی توانستیم یک سال و نیم به عقب برگردیم و دوباره این زمان به من داده شود تا کارهایی را که دل تورو انجام داده بود به روش خودم انجام دهم.

هابیت  ۳

طراح اثر: جکسون طی مدت فیلم برداری ۲۱ ساعت کار می‌کرد و فقط سه ساعت می خوابید. تصور کنید با چه شرایطی روبرو بوده است.

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟