اسپیلبرگ: در «پل جاسوس‌ها» کودکیم را به تصویر کشیدم

ارسال شده در تاریخ دوشنبه ۹۴/۹/۹ | تعداد بازدید 781

فیلم پل جاسوس‌ها درباره دوران جنگ سرد است که در آن، بحران موشکی کوبا جهان را تا آستانه قتل عام اتمی به پیش برد.

استیون اسپیلبرگ نیز مانند بسیاری از بچه‌هایی در زمان جنگ سرد زندگی کرده، درباره پایان دنیا، بسیار تفکر می‌کرده است. در حقیقت، یک روز در دهه ۱۹۶۰، پدر اسپیلبرگ به خانه می‌آید و متوجه می‌شود که پسر ۱۵ ساله‌اش بر روی نقشه چند شعاع انفجار را به صورت فرضی کشیده (تا ببیند آیا خانه آن‌ها هم خراب می‌شود یا نه) و وان حمام را هم پر کرده است (چون از فیلم‌ها یاد گرفته بود که پس از یک حمله اتمی، آب آشامیدنی تازه بسیار کمیاب می‌شود.)

اسپیلبرگ می‌گوید: امریکا در آن زمان روزهای تاریکی را می‌گذراند. این اتفاقات جلوی چشم شما می‌افتادند. در تلویزیون، در روزنامه، از آن صحبت می‌کردند. فقط این موضوع بر سر زبان‌های مردم بود. شصت سال بعد، جهان به گونه‌ای نجات پیدا کرد، اما اسپیلبرگ همچنان وان حمام را پر می‌کند. در ابتدای فیلم «پل جاسوس‌ها» صحنه‌ای هست که در آن داناوان به خانه می‌آید و پسر کوچکش را می‌بیند که در حال کشیدن شعاع‌های انفجار بر روی نقشه است.

این اولین بار نیست که اسپیلبرگ دنیای واقعیش را به تصویر می‌کشد. او در کودکی و در شرایطی که تازه پدر و مادرش از یکدیگر طلاق گرفته بودند، یک دوست خیالی فضایی داشت. شخصیت و فیلم ای‌تی را نیز از همان دوست تخیلیش ساخته و پرداخته کرد. فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» نیز از برگرفته از شبی بود که به همراه پدرش به دیدن یک شهاب سنگ رفته بود. اما «پل جاسوس‌ها» علاوه بر پیش زمینه جغرافی-سیاسی اش، به گونه‌ای شخصی‌ترین فیلمی است که تا به حال ساخته است زیرا قسمتی از کودکیش را نشان می‌دهد که با تمام وجود لمس کرده است.

اسپیلبرگ در گذشته گفته بود: "من تا به حال فیلمی نساختم که کاملا با زندگیم منطبق باشد. و فکر نمی‌کنم هرگز این اتفاق بیفتد."

اما با این فیلم ۵۵ میلیون دلاری، او این کار را انجام می‌دهد و کلمات پدرش را در دهان بازیگر فیلمش می‌گذارد تا خاطرات کودکیش را زنده کند:

"ببین استیو، من می‌دانم روس‌ها دیوانه نیستند. ما هم دیوانه نیستیم پس مطمئنم کار به آنجا که تو فکر می‌کنی، نمی‌کشد."

پل جاسوس‌ها درباره حادثه سال ۱۹۶۰ طی جنگ سرد در امریکا و بحران موشکی کوبا است.

فیلم «پل جاسوس‌ها» از ۱۶ اکتبر امسال بر روی پرده رفته است.

این فیلم تا به حال در گیشه ۹۵ میلیون دلار فروش داشته است.

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟