انگشت اتهام به سوی کارگردان معروف هالیوود

ارسال شده در تاریخ یکشنبه ۹۴/۱۰/۱۳ | تعداد بازدید 679

دو فیلمنامه نویس، اسکار و تورانس کالوین از کوئنتین تارانتینو شکایت کرده اند و اذعان داشته اند که او در فیلم Django Unchained، فیلم نامه آن ها با نام «آزادی» را کپی کرده است. در این شکایتنامه، نام تارانتینو به همراه شرکت وینشتین و کلمبیا پیکچرز که تهیه کنندگی این فیلم را بر عهده داشته اند، دیده می شود. این دو نویسنده تارانتینو را «دزد معترف» خواندند چرا که خود وی گفته بود: "من هر فیلمی را که ساخته ام دزیده‌ام." 
این دو نویسنده گفته بودند که فیلمنامه شان را به موسسه ویلیام نوریس تحویل داده بودند که بر سر انتخاب کارگردان، به نام تارانتینو رسیده بودند. اما حالا مشاهده شده که فیلمنامه آن ها و ایده هایشان بسیار به هم شباهت دارد. 
فیلم تارانتینو که در آن جیمی فاکس به عنوان یک برده فراری ایفای نقش می‌کند، مانند بسیاری از فیلم های کلاسیک دیگر است و همچنین اثری از فیلم Django ساخته سرجیو کوربوچی در آن دیده می شود که سازنده فیلم از آن به عنوان منبع استفاده کرده است. اما این دو نویسنده گفته‌اند که فیلم نهایی شباهت‌های زیادی به فیلمنامه «آزادی» دارد. 
در شکایت نامه این دو نویسنده می خوانیم: "قبل از جانگو فریمن، برده ای فراری با نام جکسون فریمن وجود داشته است که تمایل به خرید آزادی خانواده اش از مزرعه داری شرور را داشته است. قبل از دکتر شولتز، سامسون نیز بوده است که مرد سفید پوست دیگری است که به آقای فریمن کمک می کند تا خانواده اش را از بردگی نجات دهد." 
برادران کالوین در ادامه گفته اند: "ما با جان و دل این ایده منحصر به فرد را پرورش داده ایم که به فیلم Django Unchained منتهی شد. تارانتینو این داستان را از «آزادی» کپی برداری کرده و به روش خودش آن را تغییر داده است."
در قبال چنین شکایتی، برادران کالیوین تقاضای ۱۰۰ میلیون غرامت کرده اند. 
شکایت جانگوی آزاد شده

در جوایز اسکار ۸۵ام فیلم جنگوی آزاد شده نامزد دریافت ۵ جایزهٔ اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین صداگذاری و بهترین فیلم‌برداری شد. کریستف والتس و کوئنتین تارانتینو به ترتیب جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامهٔ غیراقتباسی را به دست آوردند.

شکایت جانگوی آزاد شده

کوئنتین تارانتینو

تارانتینو هنوز واکنشی نسبت به این جریان از خود نشان نداده است.

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟