روز جهانی زن از زاویه نگاه چهره های معروف

ارسال شده در تاریخ سه شنبه ۹۴/۱۲/۱۸ | تعداد بازدید 1712

در طول تاریخ ،زنان همیشه به عنوان جنس دوم مطرح بودند از قبایل آفریقایی بگیرید تا جوامع توسعه یافته اروپایی و آمریکایی زنان همواره در یک جامعه مرد سالار نفس کشیده اند. در جنگ پشت جبهه ها بودند، در صلح پشت پرده  سفید خانه ها، در تورم پشت کارگران مرد، در رکود جزو دارایی های  مرد!. این روند تا هشتم مارس سال ۱۹۰۸ به صورت عادی ترین قانون زندگی ادامه داشت تا اینکه گروهی از زنان کارگر در یک کارخانه نساجی در نیویورک دست به اعتراض زدند. رئیس کارخانه برای جلوگیری از گسترش اعتراض آنها را در کارخانه محبوس کرد اما یک آتش‌سوزی مشکوک باعث شد نزدیک به ۱۲۹ تن از زنان کارگر جان خود را از دست بدهند.در آن سال‌ها زنان در کشورهای مختلف اروپایی و امریکا در کنار مبارزه برای رفع تبعیض و استثمار کاری برای احقاق حق مشارکت سیاسی نیز مبارزه می کردند. حق رای و مشارکت زنان در انتخابات محصول جنبش‌هایی است که در آغاز قرن بیستم شکل گرفت. به روایت تاریخ، نیوزیلند نخستین کشور مستقلی بود که در سال ۱۸۹۳ حق رأی زنان در آن به رسمیت شناخته شد.چندی پیش از این تاریخ یعنی به سال ۱۸۶۶ جنبش حقوق زنان در انگلستان مبارزه برای رسیدن به حق مشارکت سیاسی را آغاز کرده بود اما این جنبش در سال ۱۹۱۸ توانست به حق رای برسد. چیزی که در امریکا به سال ۱۹۲۰ و در فرانسه به سال ۱۹۴۴ به وقوع پیوست. درست است که  بعد از تمام این فراز و نشیب ها و تمام این مبارزات اکنون به جایی رسیده ایم که زنان حق رای و حق تحصیل دارند و می توانند پا به پای مردان و حتی پیشاپیش  آنها در تمام زمینه های سیاسی، اجتماعی، هنری و فرهنگی کار کنند ولی اینبار به جای زن، زنانگی به بند کشیده شده است. گویی تمام زنان موفق در عرصه های سیاسی و اقتصادی ناچارند مثل ژاندارک لباس رزم مردانه بپوشند تا به رسمیت شناخته شوند.زنان ناچارند برای موفقیت در این عرصه ها زنانگی خود را فدا کنند. زنانگی که بنا به صلاحدید جامعه مرد سالار فقط در محیط  تخت خواب معنی پیدا می کند!!.در عرصه های هنری و فرهنگی هم وضع بهتر از این نیست. بازیگران زنی که به عنوان ابژه های جنسی مطرح می شوند ناچار ند  هویت انسانی خود را با هویت جنسی تاخت بزنند در هر حال علیرغم تمام تبلیغات ،جامعه مرد سالار هنوز زن را به مثابه زن نپذیرفته است. زنی که بخواهد زنانگیش را بروز دهد تبدیل به ابژه جنسی می شود اما زنی که زنانگیش را سانسور کند تبدیل به شیرزن می شود!!. نکته غم انگیز ماجرا اینجاست که حتی خود زنان هم به نوعی در خلع هویت خودشان با مردان همکاری می کنند. یک سوال: آیا شما به عنوان یک زن، مردی را دوست داری که خصلت زنانه داشته باشد یا زنی که خصلت مردانه؟!. جواب واضح است مردی که خصلت زنانه داشته باشد هم از طرف زنان و هم از طرف مردان رانده می شود ولی زنی که خصلت مردانه داشته باشد تبدیل به شخصیتی محبوب و احترام برانگیز نزد هر دو جنس می شود. کار به جایی رسیده است که متاسفانه برخی از زنان فمنیست برتری زن را هم ارز با کسب خصلت های مردانه تلقی می کنند!!
باران کوثری

باران کوثری

روز جهانی زن را به آقایان تبریک می گویم که خداوند همچین نعمتی را کنارشان قرار داده است
مهناز افشار

مهناز افشار

هشتم ماه مارچ در جهان با نام زنان گره خورده است. روزی که تلاش برای برابری جنسیتی را یادآور می‌شود. امید به احقاق حق زنان ایرانی در تمام عرصه‌ها روز جهانی زن مبارک
آناهیتا همتی

آناهیتا نعمتی

. روز جهانی زن #۸march۲۰۱۶ #internationalwomensday به #امید#تساوی_حقوق_بشر
برزو ارجمند

برزو ارجمند

همه چى با تو معنى ميشود، كه تو بهترينى اى از همه بهتر❤️❤️❤️❤️
شبنم مقدمی

شبنم مقدمی

گرچه هر روزِ زيباي خدا...به من و تو...به مادران و خواهرانمان در همه جاي گيتي تعلق دارد،اما شادباش گفتن روزي كه مزين است به نام ِ زندگي بخشِ "زن"،خالي از. لطف نيست... روز جهاني زن، بر بانوان سراسر عالم مبارك است. نقاشي،اثر دوست هنرمندم ،بانو راحله بصير.
کمند امیر سلیمانی

کمند امیر سلیمانی

روز جهانى زن رو به همه زنان سرزمينم تبريك ميگم
بهاره رهنما

بهاره رهنما

روز زن به همه زنهاي معجزه گري كه اين هنررو دارن كه غم هاشون رو تبديل به خلاقيت و هنر كنند تبريك ميگم
نیوشا ضیغمی

نیوشا ضیغمی

روز جهانی زن بر تمام زنان مبارک
پانته آ بهرام

پانته آ بهرام

.. ما بيش از صد سال است كه براي برابري مبارزه ي آشكار و پنهان ميكنيم! روز جهانيِ زن بر مادران و دختران و مادر بزرگ هاي همه ي نسلها، مبارك (اولين پوستر آلماني روز جهاني زن در ٨ مارس ١٩١٤)
بهناز جعفری

بهناز جعفری

...روز"زن""ظن""ذن"... پ.ن: احتمالا منظور بهناز جعفری این بوده که با هر قرائتی و با هر رویکرد و فرهنگی که به زن نگاه کنید زن، زن است. به عبارتی منظورش چیرگی مطلق جوهر زنانگی بوده است.( عمرا اگه منظورش اینا بوده باشه!!)
بهاره کیان افشار

بهاره کیان افشار

زن بودن زن واقعى... آسون نيست،اصلن. ...زن باشيم،واقعى.happywomensday
نسرین مقانلو

نسرین مقانلو

.....روز جهانی زن بر تمام زنان سرزمینم ایران مبارک باد. سلام،صبح زیبایتان به خیر وشادی وقتی با خدا گل یا پوچ بازی میکنی نترس تو برنده ای چون خدا همیشه دو دستش پره ۱۸ اسفند را با نام خدا شروع کنیم آرزو میکنم هیچکدام از آرزوهایتان،آرزو نماند. نگاهتان پر مهر،روزتان گلستان
چیستا یثربی

چیستا یثربی

. . ما زنان دخترکان از یاد رفته ی حوا.... هیچ عشقی شکستمان نمیدهد ؛ عاشق ترمان میکند...
نوشین طافی

نوشین طافی

چرا هشت مارچ را روز زن می نامند؟ در هشتمين روز ماه مارچ سال ۱۸۵۷ زنان كارگر كارخانه‌های نخ‌ریسی شهر شیكاگو در اعتراض به شرایط نامناسب و غیرانسانی كار به خیابان‌ها ریختند. خواسته‌های آن‌ها روزی ۱۰ ساعت كار، دستمزدهای عادلانه‌تر و حق‌ رأی برای زنان بود، پلیس با حمله‌ی وحشیانه به صفوف معترضین بسیاری را زخمی كردو این تظاهرات چندین كشته نیز برجای گذاشت. این روز به پاس بزرگداشت کارگران زن معترض است که هر ساله در روز ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روز بزرگِ برپایی جشن‌هایی برای زنان در کل جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکز جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائهٔ عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است. این روز در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی در بین احزاب سوسیال آمریکا٬ آلمان و اروپای شرقی آغاز شد، اما بعدها در فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد . روز جهانی زنان در برخی از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشق خود را به زنان بیان کنند و آمیزه‌ای از روز مادر و روز ولنتاین شده است. با این حال در مناطقی دیگر، اصل سیاسی و زمینه حقوق بشری که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده، با قدرت اجرا می‌شود و آگاهی سیاسی و اجتماعیِ امیدوار کننده‌ای از مبارزات زنان در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد. سازمان ملل هم از سال ۱۹۷۷ این روز را به عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به رسمیت می‌شناسد. گل ابریشم نمادی از جشن روز زن در کشورهای ایتالیا و روسیه است. همچنین گل میموزا یکی از نمادهای این روز است.
اميد نعمتی

امید نعمتی

براي همه زنان سرزمينمون، كه هيچ محدوديت مردانه اي بالهاشون رو ازشون نگرفت ... | تصوير سازي از خودم براي روز زن چند سال پيش پ.ن: امید نعمتی تنها چهره از میان مردان بود که روز جهانی زن را در صفحه اینستاگرامش تبریک گفت!!
الیکا عبدالرزاقی

الیکا عبدالرزاقی

روز جهانی زن مبارک
تینا پاکروان

تینا پاکروان

روزجهانى زن بر شما دو هنرمند نازنين مبارك كه حال و روز زنان بى سرپرست و سالمند بنياد خيريه كامرانى به بركت وجود شما خوش تر شد ... رويا تيموريان دوست داشتنى و بيتا فرهى مهربان عمرتان پربركت
شهرزاد کمال زاده

شهرزاد کمال زاده

روز جهانى زن مبارك ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

بدون برچسب

دیدگاه ها

دیدگاه شما چیست؟